zub

Přemýšlela jste někdy nad tím, jestli vašeho psa nebolí zuby? Je to přece savec, stejně jako člověk... Jaké potíže se zuby mohou psi mít a jak jim předcházet? Na tohle téma jsem se pobavil se zubní hygienistkou a vášnivou pejskařkou Kristinou Bendlovou...

Liší se nějak psí zuby od těch lidských?
Liší se hlavně tvarem. U psů jsou nejdůležitější špičáky, kterými potravu trhají.

Je potřeba psovi zuby čistit? Slyšel jsem, že je mají samočisticí - čistí si je o kosti nebo speciální suchary...
Psům se, stejně jako lidem, tvoří plak a zubní kámen. Kosti a suchary nebo psí žvýkačky odstraňují plak jen minimálně. Pomůžou tedy, ale zuby rozhodně pořádně nevyčistí.
Pokud psovi zuby nečistíte alespoň jednou týdně, dříve či později se mu na nich kámen vytvoří, ten už potom odstraní jen veterinář v anestezii - stojí to asi tisíc korun. Je to zbytečně zdravotně i finančně. Navíc je velice pravděpodobné, že se pejskovi do roka kámen vytvoří znovu, pokud mu tedy zuby nezačnete čistit.

Jak správně pečovat o psí zuby?
Správná technika je kartáčkem stírat povrch každého zubu zvlášť, tím odstraníte mikrobiální plak, ze kterého kámen vzniká. Je dobře začít včas, když je pes mladý. Čištění zubů není pro psa nijak zvlášť příjemná záležitost a v mládí si na ně lépe zvykne. Pokud se kámen už vytvoří, kartáčkem ho nevyčistíte, na to je moc tvrdý.

Jaké pomůcky jsou nejvhodnější? Lidský kartáček a pasta?
Lidské preparáty bych určitě nedoporučovala. Můžete tím psovi čištění zubů o to víc znechutit, protože lidská pasta je většinou mentolová a pění, což je pejskům nepříjemné. Ve zverimexu se prodávají speciální psí kartáčky, mají menší hlavičku než ty lidské. Dostanete tam i zubní nepěnivé a pro psy příjemně ochucené pasty.

Může mít pes kaz?
Pes kaz samozřejmě mít může, ale na ten trpí většinou kočky, psi nejvíce ohrožuje právě zubní kámen, který jako u lidí vede k zánětu dásní. Následkem zánětu psům zapáchá z úst a mohou se jim i viklat zuby. V nejhorším stádiu pak mohou zuby i vypadávat...

Existuje nějaký psí zubař?
Osobně jsem o žádném specializovaném psím zubaři neslyšela, o zuby by se měl psovi postarat každý veterinář.

Věděla jste, že zápach z úst může u psa znamenat zánět dásní? Napadlo vás někdy zeptat se veterináře na chrup svého psa? A kontroluje veterinář zuby vašeho pejska při preventivní prohlídce?

Reklama