Foto: Shutterstock
Ocas: Více než jen mávnutí radosti
Mnoho lidí se domnívá, že vrtící ocas je jasným znakem štěstí. Ve skutečnosti ale samotný pohyb ocasu pouze značí, že pes prožívá nějakou emocionální aktivitu, může to být radost, ale i strach, nervozita nebo podráždění. Klíčem k pochopení je sledovat několik aspektů zároveň: rychlost vrtění, směr pohybu a celkovou pozici ocasu.
- Pomalejší, uvolněné pohyby ze strany na stranu, často doprovázené pohybem celého těla, značí uvolněného a přátelského psa.
- Rychlé, trhané vrtění, které se soustředí jen na samotný konec ocasu, často značí napětí, rozrušení nebo dokonce agresi – podobně se chová pes na hlídce, který vnímá potenciální hrozbu.
Zajímavostí je, že psi častěji vrtí ocasem doprava, když vidí něco nebo někoho, koho vítají s radostí. Naopak levostranný pohyb může indikovat nejistotu nebo stres. Tzv. „vrtulník“, kdy ocas opisuje kruh, je naprosto jednoznačným projevem radosti, často se objevuje při setkání se známou a milovanou osobou.
Kromě pohybu je ale důležitá i výška, ve které pes ocas drží. Pes s ocasem staženým dolů, nebo dokonce schovaným mezi nohama, dává najevo strach nebo úzkost. Naopak ocas nesený vysoko značí sebedůvěru, případně i dominantní či agresivní postoj. Nezapomeňme, že přirozená pozice ocasu se liší podle plemene, například husky mají ocas obvykle stočený nahoru i v klidovém stavu, zatímco chrti ho nosí přirozeně nízko.
Zježená srst: Když tělo mluví bez slov
Jedním z nejzřetelnějších signálů emocionálního napětí je tzv. piloerekce, zježená srst, zejména na hřbetě a v oblasti krku. Tento reflex není nutně známkou agrese. Stejně jako když lidem naskočí husí kůže, jde o podvědomou reakci těla na intenzivní emoce, ať už pozitivní (například extrémní vzrušení) nebo negativní (strach, ohrožení).
Zježená srst tedy vypovídá o tom, že pes se nachází ve stavu vysoké vnímavosti, jeho smysly jsou vyostřené a tělo připravené na reakci. Pokud takového psa potkáte, měli byste věnovat pozornost i dalším signálům, postavení těla, očím nebo pohybu ocasu, abyste si byli jisti, co přesně pes prožívá.
Postoj a držení těla: Řeč těla v pohybu
Jedním z nejsilnějších ukazatelů nálady psa je jeho celkové držení těla. Pes, který se cítí nejistý nebo vystrašený, se obvykle snaží zmenšit, krčí se, stáhne ocas i uši, přikrčí hlavu. Tento postoj vysílá okolí jasný signál: „Nechci konflikt, neublížím ti.“ V krajním případě se pes může položit na záda, čímž odhalí břicho, gesto, které často chápeme jako žádost o pohlazení, ale může být také známkou extrémní podřízenosti nebo stresu.
Naopak pes, který přesouvá váhu dopředu, se může snažit upoutat pozornost, projevit zájem, ale i dominanci. V kombinaci s napjatým tělem, zježenou srstí a vztyčeným ocasem může jít o varovný signál, takový pes dává najevo, že je připraven zasáhnout, pokud bude potřeba.
Výrazným gestem je také tzv. „pozice k pozvání ke hře“, pes si lehne přední částí těla na zem, zadní část má vztyčenou, ocas může vrtět. Je to jasná výzva ke hře, gesto přátelství a uvolněnosti, které psi používají jak mezi sebou, tak vůči lidem.
Výraz obličeje: Co se skrývá za psím pohledem
I když se psí mimika liší od té lidské, lze v ní vyčíst mnoho emocí.
- Například zívání není vždy známkou únavy - psi často zívají, když jsou nervózní, neklidní nebo se snaží sami sebe uklidnit. Tento zklidňující signál může být obrácen i na lidi, zívnutím můžete psa sami uklidnit.
- Lízání rtů je další známkou stresu – zejména pokud je pohyb jazykem krátký a rychlý, může jít o nenápadný signál napětí. Často se objevuje při pocitu nejistoty nebo při konfrontaci s neznámou situací.
- A co psí „úsměv“? Někteří psi ukazují zuby v přátelském gestu – tzv. podřízený úsměv. Tento výraz může být snadno zaměněn za varování, protože i zde jsou viditelné zuby. Klíčový je však zbytek těla, pokud je postoj uvolněný a ocas vrtí, jde o přátelské gesto. Pokud je tělo napjaté a pes vrčí, je to jasné varování.
Foto: Shutterstock
Oči: Okno do psí duše
Oči psa jsou možná nejvýmluvnější částí jeho těla. „Měkký“ pohled, kdy má pes lehce přivřená víčka a jeho zrak je klidný, značí spokojenost, klid nebo lásku. Naopak tvrdý pohled, upřený a intenzivní, je často varováním. Takový pes se může cítit ohrožen nebo může chránit něco, co je mu drahé.
Když pes záměrně odvrací zrak, nejde o neposlušnost. Jde o zklidňující signál, pes tím dává najevo, že nechce konflikt, že se necítí komfortně, ale současně se snaží situaci vyřešit nenásilně.
A pak je tu tzv. „whale eye“ – když pes otočí hlavu, ale oči směřují jinam a jsou viditelné jejich bělma. Tento výraz značí vysokou úroveň stresu, napětí nebo obavy. Často se objevuje při manipulaci, kterou pes nevítá, například při česání, koupání nebo pokud mu někdo sahá na hračku či misku.
Proč tomu věnovat pozornost
Rozumět řeči těla psa není jen zajímavost, je to klíč k harmonickému soužití. Když pochopíte, co vám pes říká, můžete se vyhnout zbytečným konfliktům, nepochopení i situacím, které by mohly vést ke kousnutí. Navíc tím posilujete vzájemnou důvěru, pes se bude cítit bezpečněji, protože bude vědět, že ho vnímáte a respektujete jeho signály. Pejsek nám neřekne, že ho bolí záda nebo že se cítí přetížený ze setkání s cizími psy. Ale ukáže nám to, stačí se dívat a chtít porozumět.
Zdroje: Stories, American Kennal Club
Nový komentář