pes.jpg

Cvičení probíhá tak, že se psi nejprve učí čichat k nádobám se vzorky. Naučí se tak rozlišovat mezi těmi, které jsou od zdravých lidí a těmi, které jsou od onkologických pacientů. Posléze psi procházejí testy a zkouškami a mohou hledat skryté nádory u lidí. A to takové, které ještě medicína pomocí přístrojů zjistit ani nedokáže.

„Před nedávnem se našim pejskům podařilo odhalit rakovinu u dobrovolníka (pacienta), a to o tři měsíce dříve, než došlo k jejímu zjištění pomocí speciální zobrazovací metody (tzv. PET-CT). Podařilo se nám takto odhalit nádorové onemocnění ve velmi raném stádiu. A obecně je známo, že čím dříve je nádorové onemocnění odhaleno, tím stoupá šance na jeho úspěšné vyléčení. Je to pro nás velký úspěch a zároveň důkaz toho, že to, co děláme, má skutečně smysl,“ uvádějí představitelé neziskové organizace na svých stránkách.

Vycvičená zvířata zatím poznají pět typů nádorů: nádorové onemocnění vaječníků, prostaty, ledvin, močového měchýře a plic. Jejich úspěšnost je přes devadesát procent.

K výcviku mají lidé z centra poněkud ztížené podmínky. Dochází k němu v bývalé skautské budově, kterou jim pronajímá město. Proto nezisková organizace momentálně vybírá peníze na rekonstrukci nových prostor.

Více informací o fungování organizace najdete zde

Foto: Shutterstock

Reklama