Aktuálně probíráme téma parazitů, tak nás zajímaly otázky i na toto vřelé intimní téma.
 
Pokud spíme v mazlíčky v posteli – je z vašeho pohledu nějaké riziko pro majitele v přenosu parazitů?
Největší nebezpečí spočívá v přenosu blech nebo například roztočů dravčíků. Přenášet se mohou i bakterie nebo původci mykóz. Nicméně u zdravých dospělých lidí vidím toto riziko jako velmi nízké.

5b07c6aa8def5obrazek.jpg
 
Co když mazlíčci vylizují talíře, jak bychom je pak měli umýt?
V prvé řadě bychom si měli uvědomit, že lidské jídlo není pro psy a kočky z výživového hlediska vhodné kvůli vyššímu obsahu soli, cukru a koření. Některé potraviny a pochutiny jako třeba čokoláda, káva nebo rozinky pak mohou být pro psy přímo jedovaté. Když psa talíř necháme vylízat, měli bychom ho pak důkladně umýt detergentem a teplou vodou.
 
Pokud se například batolí dítě, má v ruce sušenku, kterou „ukusuje“ pes, ono si pak dá sušenku do pusy, měla by maminka zpozornět?
Pes by opět ideálně neměl jíst sušenky a neměl by si takto dovolovat na dítě. Pokud však k takovéto situaci dojde, dítě už by sušenku jíst určitě nemělo. Děti nemají ještě úplně vyvinutý imunitní systém, a ačkoliv riziko přenosu parazitů jako takových je nízké, psi mají v dutině ústní mnoho mikroorganismů, které by mohly způsobit zdravotní problémy.
 
Co říkáte na pusinky s pejsky či kočičkami? 
Pusinky někam do psí či kočičí srsti zdraví vesměs neohrožují. Pokud se jedná o pusu na čumák, rty nebo když si lidé nechají olizovat obličej nebo dokonce rty, tak zde už určité zdravotní riziko je. Co se týče parazitů, tak pes nebo kočka mohou takto přenést například cysty giardií nebo třeba vajíčko škrkavky. Ale hlavně, jak jsem již zmínila v odpovědi na předešlou otázku, psí a kočičí tlama se jen hemží různými mikroorganismy, které mohou způsobit zdravotní potíže. Rozhodnutí, jak blízký vztah se svým psem je na každém z nás, ale rodiče malých dětí nebo osoby s výrazně oslabenou imunitou by měli být opatrnější.
 
Děkujeme za vaše odpovědi, na naše otázky odpovídala veterinářka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.

Foto: Shutterstock
 
Naše články:

Uložit

Uložit

Uložit