5bc87fbb9ad33obrazek.png

5bc87fed51e94obrazek.pngPrevencí proti onemocnění z nachlazení je kvalitní výživa, dostatečný pohyb po celý rok, zabránění prochladnutí zvířete po koupeli nebo promoknutí. Pro pejsky dávno nejsou k sehnání jen svetry a bundy zakrývající část zad a hrudníku. I pro psa lze koupit pláštěnku anebo oblečky ze „softshellu“ chránící srst psa před vodou, bahnem, špínou, solí a sněhem na celém těle. Existují také opravdu teplé zimní bundy vhodné i pro náročnější venkovní aktivity. Jejich cena se odvíjí od jejich velikosti.

  • Pokud váš čtyřnohý kamarád onemocněl, věnujte mu potřebnou péči. Zanedbané onemocnění se může brzy vrátit. Lehké nachlazení vyřeší teplo domova a kvalitní strava obvykle do týdne. Neléčený kašel může snadno propuknout v zápal plic. Úporný kašel však může signalizovat nejen nachlazení, ale také astma, alergii či dokonce srdeční nedostatečnost. Proto je důležité nechat takového psa vždy vyšetřit.

5bc87f71f2cefobrazek.png

Psincový kašel

Nejčastějším ryze psím nachlazením je tzv. psincový kašel, akutní infekční zánět horních cest dýchacích a průdušnice. Projevuje se typickým ostrým kašlem, který zní, jakoby měl pejsek v krku něco dráždivého. Vyprovokuje ho stlačení hrtanu. Kašel nemocného psa je někdy doprovázen dávením. Pejsci někdy trpí nechutenstvím a jsou apatičtí. Při léčbě kašle je nejčastěji doporučován jitrocelový sirup, který je běžně k dostání v lékárnách. „Pokud je psincový kašel podchycený ihned v začátcích, často tento sirup sám postačí a není potřeba dalších léků. Odpovídající terapii by měl vždy stanovit veterinář. Jakékoli podávání humánních přípravků zvířatům může být velice nebezpečné,“ varuje Zuzana Novotná, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz. Existují také veterináři, kteří dokážou poradit s bylinnou léčbou či dokonce léčbou homeopatiky.

Léčbu se doporučuje podpořit zvýšeným příjmem vitamínů ať už ve formě čerstvé zeleniny (například nastrouhaná červená řepa přidaná do žrádla), anebo je možné pejskovi podávat speciální doplňky stravy, které mají pozitivní účinky na organismus, např. ostropestřcový olej je silným antioxidantem, posiluje játra a zklidňuje a záněty. Gel Calopet se používaná pro pejsky v rekonvalescenci či při zvýšené fyzické námaze. Doplňuje energii, vitamíny a minerály, které nemocným pejskům často odmítajícím krmivo chybí.

5bc880f0df948obrazek.png

Viróza

Mezi základní projevy nastydnutí čili onemocnění horních cest dýchacích, patří kýchání, slzení a pokašlávání. Příčinou může být prochladnutí i virová infekce. Ta bývá často po 2-3 dnech komplikována infekcí bakteriální, která se projevuje hnisavým výtokem z očí, nosu a někdy i zápachem z tlamy, který signalizuje zánět nosohltanu a mandlí. Bakteriální infekce bývá léčena širokospektrálními antibiotiky. Antibiotika se kombinují s léky s protizánětlivými účinky a léky podporujícími vykašlávání, zvláště v případě, když je nemocný starší pejsek, anebo štěně.

Reklama