60c9bdd1d41dccl.jpg
Foto: Shutterstock

Prvně je důležité říct, že psi nemají rádi samotu. Dokážou být doma sami, ale může to být náročné pro jejich psychiku i zdraví. Především opakovaná mnohahodinová samota. Lidé, kteří nemají moc času, by tedy měli v první řadě pořízení mazlíčka zvážit. 

Zadržování moči vede ke zdravotním komplikacím

Rozhodně není dobré, aby byl pes sám více než 7 či 8 hodin. Je to špatné, jak pro jeho psychiku, tak i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit. Dlouhodobé zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci. Pejska je proto nutné před odchodem pořádně vyvenčit a ideálně i unavit. 

Dramatické loučení i vítání může být chyba

Pokud odcházíte do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíte, zkuste se dramaticky se zvířetem neloučit a nevítat. Psi jsou velmi citlivá stvoření a pokud se s nimi emocionálně loučíte, ještě více u nich podpoříte to, že budou mít pocit, že se děje něco „dramatického“. Spíše dělejte, že se nic neděje, 5 až 10 minut před vaším odchodem si ho vůbec nevšímejte a nemazlete se s ním. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo.

Pozor na zkažené krmivo

Rozhodně pejskovi doma nechte čerstvou vodu. Někteří pejskaři se obávají, že pes bude hodně pít, resp. potom bude potřebovat víc čůrat, takže mu nenechávají doma moc vody. A to je velká chyba. Pes potřebuje přístup k vodě celý den. Také si rozvrhněte venčení a krmení. Důležité je, aby byl pejsek po venčení chvilku v klidu, než dostane krmivo. „Pokud tedy spěcháte do práce, tak na toto myslete, že pes by měl po venčení alespoň 30 minut odpočívat, než dostane potravu. Předejdete tak potencionální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen. V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik víte, že opravdu sní. Především v letních měsících si dávejte pozor, aby pes neměl misku na sluníčku. Mohlo by dojít ke zkažení potravy,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies  a dodává: „Před odchodem se také ujistěte, že máte „schované“ i ostatní jídlo či zbytky. Pejsci velmi rádi například vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena mohou vyskočit i na kuchyňskou linku a zde spořádat něco, co jejich žaludku neprospěje. “

Zabavte pejska

Pokud žijete v bytě, před tím, než odejdete, nechte pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby byl na čerstvém vzduchu a mohl poslouchat ruch ulice. Máte-li zabezpečený balkon, nechte ho také otevřený, aby pejsek mohl jít ven, ukrátí se mu tím čas. Můžete také nechat zapnuté rádio nebo televizi, aby měl zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Například na YouTube najdete mnoho kanálů, kde jsou k dispozici speciální hudební mixy pro psy. Než odejdete, je dobré dát pejskovi pamlsek, který ho zabaví, a vy můžete v klidu odejít do práce. Naučte ho hrát si s různými hračkami, které ho zabaví. 

Moderní technologie

V dnešní době je již možné mít svého mazlíka pod dohledem i na dálku. Stačí internetové připojení a kamera. Dnes se dá již koupit nejrůznější vybavení, které vám umožní na dálku (např. pomocí mobilního telefonu a připojení k internetu) sledovat, co doma zvíře dělá nebo na něj dokonce i skrze kameru s mikrofonem mluvit. To se může hodit i u trénování odloučení. 

Zdroj: Tiskové materiály Yoggies, odborník na psí výživu Jiří Švihálek

Reklama