Zakladatelkou projektu je Alice Bílá, kterou na nápad přivedla vlastní zkušenost. „Naší fence Jasmíně diagnostikovali cysty na slezině a musela akutně na operaci. Najednou jsme byli postaveni před problém sehnat pro ni doslova v řádu hodin vhodného dárce krve. Na pražské veterinární klinice, kam jsme volali, bohužel zrovna nic na skladě neměli a ani náš zkušený a vstřícný veterinář moc nevěděl, jak nám pomoci,“ vysvětluje Bílá.

5d23161c0f822image.png

Foto: Shutterstock

Na Červenou tlapku se mohou obrátit jak ti, kteří chtějí ze svého psa udělat dárce, tak lidé, jejichž mazlíček naopak transfuzi potřebuje. Stačí když se zaregistrují a následně na stránkách projektu vyhledají potenciálního zachránce ve svém okolí. Další komunikace už se odehrává soukromě, přes e-mail či telefonicky. Samotný odběr probíhá u veterináře. Po vyšetření se odebírá zhruba 250 až 400 ml krve.

Darovat ovšem nemůže každý pes. Musí být totiž chráněno zdraví dárce i příjemce. Hlavními předpoklady, které musí pes splňovat, aby se mohl zařadit do registru dárců, je věk od 2 do 8 let, váha alespoň 20 kilogramů a odpovídající zdravotní stav. To znamená, že nesmí trpět žádnými chronickými chorobami a trvale užívat léky.

Reklama