5b02ad1885077obrazek.pngAneta Sobotková vpravo. Zdroj foto: Psí Detektiv
Jak dlouho služba Psí detektiv funguje a co vedlo k jejímu založení?

Projekt Psí detektiv byl spuštěn v listopadu 2013. Předcházelo tomu asi půl roku příprav a nápad vznikl na základě osobní zkušenosti, kdy se manželům Carbovým, což jsou zakladatelé projektu, ztratil jejich vlastní pes Jack. V tu dobu zjistili, že vůbec nevědí, co by měli udělat, kam zavolat, kde a jak hledat.
5b02ac98bc79cobrazek.pngAneta Sobotková vlevo. Zdroj foto: Psí Detektiv

Fungujete služba po celé republice?
Ano, pátrat dokážeme po celé České republice.

Jak přesně služba funguje? 
Všechno záleží na majitelích a na tom, jak chtějí pátrání vést. Základní registrace u nás na webu je zdarma. V rámci toho se informace o ztrátě nebo nálezu zvířete rozešle našim dobrovolníkům do celého kraje a my zároveň vytvoříme pátrací letáček, který umístíme na sociální síť. Tam máme přes 50 000 fanoušků, kteří nás sledují a pomáhají nám. Pokud chce majitel v pátrání pomoci i aktivně, tak dokážeme buď oslovit lidi v okolí místa ztráty pomocí sms zprávy, případně můžeme o ztrátě mailem informovat důležité organizace v celém okrese. Jsou to útulky, veterinární ordinace, městská policie, starostové, myslivci a tak dále.

5b02acab46fc6obrazek.pngHledáte jen psy? Pokud ne, tak jaká zvířata jste už hledali?
Nehledáme jen psy, ale stejně často i kočky. A v menší míře další zvířata jako papoušky, fretky, želvy nebo třeba hospodářská zvířata.

Nabízíte i pátrací letadlo, jak moc efektivní je to nástroj hledání?
Letadlo je velmi specifický nástroj pátrání, který se užívá jen velmi zřídka. Musí být hezky, aby letadlo vůbec mohlo vzlétnout, musí se jednat o oblast, kde letadla smí létat, a hlavně se musí jednat o velké zvíře a rozlehlou oblast bez lesů, domů, abychom měli vůbec šanci zvíře spatřit. Ve většině případů se letadlo vůbec nedá použít.

Na kolik majitele hledání zvířete vyjde?
Pátrání začíná na 990 Kč, což je právě ten již zmíněný pátrací mailing. Pokud se jedná o kočku, tak může být částka i nižší, pokud neoslovujeme všechny dané organizace. U koček velmi často dochází pouze k oslovení útulků a veterinárních ordinací. Maximální částka se stanovit nedá, je to na dohodě s klientem. Záleží na počtu rozeslaných sms zpráv, počtu oslovených okresů a tak dále.

Kolik máte „psích detektivů“? Jsou to zaměstnanci na plný úvazek?
„Pátrací“ část projektu zajišťují 2 lidi. A ano, je to práce na víc než plný úvazek. (smích) U počítače jsme k dispozici v čase od 9. do 20. hodiny, na telefonu pak nonstop 365 dní v roce.

Mohou se zájemci stát „psími detektivy“? Co to obnáší?
Dobrovolným Psím detektivem se může stát každý. Spočívá to vlastně pouze v odběru informačních mailů, které se rozesílají vždy v rámci celého kraje hned po registraci zvířete na našem webu.

Může se veřejnost zapojit i jinak?
Veřejnost nám velmi pomáhá, hlavně při sledování ztracených či nalezených zvířat v jejich okolí. Pošlou nám třeba informaci o nalezeném zvířeti a dotaz, zda to nemůže být třeba právě u nás hledaný Alík. My to posoudíme, a pokud uznáme, že to možné je, tak informaci přeposíláme majitelům. Ti už si svého tuláka identifikují spolehlivě.

5b02ace49a72fobrazek.pngJaká je vaše bilance – po kolika zvířatech jste doposud pátrali a kolik jste jich vrátili majitelům?
Do dnešního dne máme v databázi evidováno přes 11 700 ztracených zvířat, o necelých 7 000 víme, že jsou v pořádku doma. Nicméně jich určitě bude doma víc, jen nám už majitelé zpětně nedají vědět a nereagují na naše dotazy. Asi 900 zvířat se bohužel našlo mrtvých.

Jaký by tedy měl být ideální postup majitele, který přijde o svého domácího mazlíčka?
Hlavní je na nic nečekat a začít řešit ztrátu okamžitě. Spousta lidí čeká klidně několik dní, zda se pes nevrátí sám, a to je špatně. Ihned je potřeba informovat starostu obce a případně i nejbližší městskou policii. Důležité je také zůstat prvních pár hodin na místě, protože to se pes nejčastěji vrátí sám. Pokud se nevrátí, tak ztrátu nahlásit k nám, sledovat útulky v okolí a tak dále. Pokud je pes načipovaný, tak je třeba ověřit, zda je čip zaregistrovaný.

Máte i nějaký kuriózní příběh z pátrání?
Kuriózních příběhů je spousta. (smích) Ztracená zvířata se někdy nakonec najdou schovaná doma, ať už ve skříni, ve sklepě, v autě, nebo třeba v úložném prostoru v gauči a tak dále.

A na jaké pátrání vzpomínáte ráda?
Zajímavý začátek, průběh a hlavně šťastný konec mělo pátrání po Chloe!
V polovině prosince v nočních hodinách jsme dostali hlášení, že se z jedné pražské kliniky ztratila fenka hospitalizovaná s otravou. Situace byla velmi vážná a bylo potřeba jednat rychle. Se začátkem ranní směny jsme spustili pátrání. Informovali jsme všechny příslušné organizace v okrese a pomocí pátracích sms zpráv oslovili 4 tisíce lidí v oblasti, kde se fenečka ztratila. Po pár hodinách jsme dostali informaci od šťastné majitelky! Chloe se našla pomocí pátracích sms zpráv. Jednu totiž obdržel i všímavý pán, který neprodleně informoval majitelku o místě výskytu fenky. Ta okamžitě přijela a fenku po chvilce pátrání po okolí našla a odchytila. Jsme rádi, že má naše práce smysl! Příběh Chloe je důkazem toho, že při včasném nahlášení ztráty a podniknutí všech potřebných kroků je šance na nalezení vysoká.

5b02be9dce620obrazek.png

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama