dog

Říká se, že když šlápneme do „exkrementu“, budeme mít štěstí. Vzhledem k čistotě našich ulic bychom tedy měli být opravdu šťastným národem. Někdy si tím ale naopak můžeme přivodit pořádné nepříjemnosti.

„Nevím, co té holce je, pořád si jen šahá do rozkroku a škrábe se na zadku,“ postěžovala si mně sousedka, když jsem se rozplývala nad její tříletou okatou „panenkou“ Natálkou. „Myslíš, že si to dělá? Neměla bych s ní zajít k sexuologovi?“ ohromila mě vzápětí.

Hned jsem si vzpomněla na své rané dětství, kdy jsem měla opakovaně stejné problémy a maminka mě doslova futrovala česnekem. Venku na pískovišti nebo při zcela běžném kontaktu se zvířaty, které mám tak ráda, jsem totiž pravidelně „chytla“ roupy nebo škrkavky.

Larvální toxokaróza je onemocnění způsobené larvou škrkavky psí nebo škrkavky kočičí. Larvy se vyvíjejí z vajíček obsažených v trusu nakaženého zvířete, proto skutečně není problém donést si je na podrážce až domů, ačkoliv třeba sami žádné zvíře nemáte.

Vajíčka škrkavek se do prostředí dostávají s trusem, ale potřebují pár dní, aby dozrály. Pokud se tedy čerstvý psí trus třeba na ulici sbírá ihned, případně obden na zahradě kolem domu, infekce nehrozí. Pokud však vajíčko obalené trusem zapadne třeba do rohožky, v klidu může dozrát a počkat si na příležitost.

Kdy se můžete nakazit?

Na písku hrozí dítěti nákazaUž „zralá“ vajíčka jsou extrémně odolná. Zvláště obalená hlínou či pískem jsou infekce schopná i několik let. Proto je největší riziko nakažení právě na nechráněném pískovišti či na trávníku, kam kálejí při venčení psi nebo divoké kočky.

„Stačí, když si bude pořádně mýt ruce pokaždé, když se vrátí zvenku, a pro jistotu ještě před každým jídlem,“ doporučila jsem známé „lék“ na Natálčino trápení. „Škrkavky taky může dostat ze špatně umytého ovoce a zeleniny.“

 

Nebezpečí pro člověka

K nejčastěji postiženým patří děti, které se nakazí na kontaminovaném pískovišti, hřišti či v parku nebo lidé pracující s půdou, například zahrádkáři. Proto je základní prevencí mýt si před každým jídlem ruce a děti hlídat, aby nic neolizovaly a nestrkaly do pusy.

Od kočky se lze nakazit„Riziko nakažení přímo od zvířete je v podstatě nulové. I v případě, že by se vajíčko zachytilo na srsti zvířete, tak uhyne dříve, než stačí dozrát a být potencionálně nebezpečné,“ říká MVDr. Jiří Filip z veterinární kliniky v pražských Vršovic.

Z vajíček škrkavek se ve střevě člověka vylíhnou larvy, které pronikají střevní stěnou do cév a putují dál po těle. Putující larvičky poškozují plíce, játra, ledviny, nejnebezpečnější je postižení mozku a očí. Inkubační doba nemoci je několik týdnů až měsíců, u oční formy dokonce i několik let.

Nemoc se může projevit například zvětšením jater, sleziny či lymfatických uzlin, horečkou, bolestmi kloubů i kopřivkou. Oční larva zase může způsobit vážné poškození zraku až oslepnutí. Někdy ovšem larva přežívá ve svalech nebo orgánech, aniž by vyvolávala těžkosti a odhalit ji může jen klinické vyšetření.

Měli jste vy nebo vaše děti škrkavky? Jak jste je léčili?