Máte ráda psy a ještě raději s nimi provozujete volnočasové aktivity? Pak vás určitě potěšíme, jelikož na jednu takovou jsme se v našem dnešním rozhovoru zaměřili – je jí mushing, který již dávno není výsadou skandinávských zemí, ale dá se pohodlně provozovat i u nás, v Česku.

Aktivit, které můžeme se svými psími miláčky provozovat, je nesčetné množství – návštěvou kynologických cvičišť počínaje, různými formami společných sportů konče. Mezi ně můžeme například zařadit dogtrekking, canicross a také mushing. Sport, který je sice známý hlavně díky závodům, jež se běhají ve skandinávských zemích, ale tato lokalita už dávno není jejich výsadou. Řadu špičkových závodníků, tedy mašérů, kteří se tomuto sportu věnují na závodní či amatérské úrovni, najdeme i u nás, v Česku. My jsme proto neváhali a našli ženu, jmenovitě Barboru Vlčkovou, která se mushingu věnuje prakticky celý život. Jelikož Barbora bydlí v dalekých Jeseníkách, dala jsem si s ní schůzku v jedné královéhradecké kavárně, kde jsme strávily několik příjemných chvil, které jsme zasvětily povídání o její životní lásce, mushingu.

gggg

Báro, prakticky celý svůj život jste zasvětila psům a závodění s nimi, co vás k tomu vedlo?
Když mi bylo 11 let, přemluvily jsme s maminkou otce, aby nám pořídil psa. Nejvíce se nám líbil sibiřský husky, a tak jsme si ho také přivezli domů. Jelikož je to plemeno velmi aktivní a jeho přirozeností jsou právě tažné sporty, běhala jsem s ním zprvu canicross, což je individuální forma mushingu.

Jak jste na tom nyní, ještě se psy závodíte?
Nyní už ne. Musherů, kteří v Česku jezdí závodně, je mnoho, u mne ale i z hlediska času zvítězila jeho komerční varianta, tedy to, že poskytujeme zážitek z jízdy se psím spřežením i široké veřejnosti.

Existují nějaká kritéria, která musí pes splňovat, abychom s ním mohli tento sport provozovat?
Tak samozřejmě by měl dobře táhnout. V mushingu se tedy hlavně využívají tažná plemena – zejména sibiřský husky nebo aljašský malamut. Tato plemena mají mushing zkrátka v krvi, a pokud jim umožníte podobný sport provozovat, budou ve svém živlu.

gggg

Pokud bych si chtěla jízdu se psím spřežením vyzkoušet na vlastní kůži, na co všechno se musím připravit?
Každý, kdo má zájem si tento sport zkusit, je nejprve seznámen se smečkou, ta naše například čítá 21 psů. Seznámíme ho tedy s nimi, a pak vyrazíme. Samozřejmě nikoho z laiků nepouštíme se spřežením samotného, já nebo můj manžel jedeme vždy jako doprovod. Samotná jízda pak trvá asi hodinu, hodinu a půl, podle toho, jak je zákazník rychlý, někdo totiž brzdí i do kopce, asi se to nezdá, ale je to pořádný adrenalin.

Báro, jak se spřežení ovládá?
Hlasovými povely, kterými oslovujeme leadera – pes, který celé spřežení vede. Voláte na něj jménem, a určujete tak směr jízdy. Musíme jen doufat, že je dost rozumný na to, aby našich rozkazů uposlechl.

Pokud dobře chápu, leader, který táhne vepředu celé spřežení, musí být něčím výjimečný?
Přesně tak, hlavně musí být schopen přemýšlet, jelikož hledá cestu. Také by měl být morální a všechny za sebou utáhnout a mít chuť jít dopředu. Vzadu pak máme takzvané zadáky, kteří chtějí ostatní předběhnout, ale samozřejmě se jim to nepovede. Jsou to obvykle teamoví hráči, kdežto leader je nejvýraznější individualitou celého teamu.

Je správná má úvaha – čím více psů, tím rychleji cele spřežení jede?
Není. Čím více psů, tím větší je možnost, že se vám nějaký pes ve spřežení zamotá a dá se hůře ovládat. Často se stane, že dva psi v pohodě předběhnou osmičku…

ggg

Mushing je zimním sportem, co děláte se psy v létě? Mohou se nějak realizovat, nebo odpočívají?
Když je teplé léto, tak psi leží a nedělají nic, jelikož by pro ně byla jízda fyzicky namáhavá, ale pokud je u nás chladné jesenické léto, tak je zapřáhneme za terénní čtyřkolky a jezdíme s nimi. Psi se samozřejmě během léta nudí, takže jsou šťastní a užívají si i tuto alternativu.

Pokud má někdo ze čtenářek doma tažného psa, může ho obdobné aktivitě naučit?
Samozřejmě, ale jde o to, jak svého psa vaše čtenářky doposud vycvičily a také, jak je starý. Rekreační mushing jde provozovat i s takzvanými důchodci, s tím závodním se musí začít již v brzkém věku štěněte. Pokud máte doma tažného psa, který vás, ačkoliv docházel na cvičák, neustále někde vláčí, pak věřte, že jakmile jej zapřáhnete, bude ve svém živlu. Takový pes se takzvaně roztahat dá. U jedinců, kteří jsou už ale „zkažení“ výcvikem a chodí vám poslušně u nohy, to půjde s největší pravděpodobností těžko. Pokud si ale vaše čtenářky chtějí mushing vyzkoušet, existuje v Česku již několik firem, které se jízdy se psím spřežením pro veřejnost zabývají. Jednu z nich jménem Husky zážitky vlastníme i my. Pokud by měl tedy kdokoliv zájem, moc rádi jej společně i s naší čtyřnohou smečkou přivítáme.

fff

Báro, děkujeme za váš čas a nám všem, kteří by si chtěli tento adrenalinový sport zkusit, nezbývá než si udělat výlet do krásných jesenických hor…

Čtěte také:

Reklama