Jako každý, i náš nejlepší přítel stárne. Na jedné straně je to smutné, na druhé straně se vztah člověka a psa každým rokem lepší – navzájem už vědí, co od sebe očekávat, navzájem si dobře rozumí, mají své rituály. První známky stárnutí je možno pozorovat již kolem desátého roku, někdy dříve, záleží na rase. Pes už není tak hravý, déle spí, často se stahuje do svého pelíšku. Neberte ho již na dlouhé výlety jako dřív, spíše na kratší vycházky. Starší pes velmi oceňuje přítomnost svého pána, se kterým se cítí jistější.
Zrak a sluch se postupně zhoršují, jen čich zůstává do vysokého stáří nedotčen. I když je pes bez obtíží, měli byste každého půl roku navštívit veterináře na preventivní prohlídku. Stravovací návyky je také nutné přizpůsobit věku psa, měl by jíst dvakrát až třikrát denně, ne pouze jednou. Složení krmiva musí být hodnotné, lehko stravitelné s nižším obsahem soli, aby nedráždilo ledviny. Pokud pes trpí nějakou nemocí vyžadující dietu, vyžádejte si u veterináře speciální krmivo přímo namíchané na konkrétní psí potíže. Bude sice dražší ale v konečném důsledku se vám vyplatí spíše, než kdybyste se pokoušeli dodržovat dietu sami a pracně hledali ve složení různých potravin.
Výrobci psího krmiva rovněž nabízejí speciální varianty pro starší psy, které jsou přizpůsobené potřebám psích babiček a dědečků. Například Friskies granule pro psy Vitality+ Senior má s ohledem na ledviny psa snížený obsah fosforu, přídavek čekanky usnadňuje trávení a antioxidant vitamin E pomáhá zpomalovat proces stárnutí. Struktura granulí pak usnadňuje psům žvýkání.
Friskies myslí také na majitele kočičích kmetů. V případě, že chcete své starší kočce nabídnout krmivo vyvinuté speciálně pro její potřeby, sáhněte po granulích pro kočky Friskies Vitality+ Senior. Podobně jako granulované krmivo pro starší psy i tato kočičí varianta má nižší obsah fosforu, takže pomáhá chránit ledviny, naopak je zde zvýšený obsah vitaminu E pro podporu přirozené obranyschopnosti.