Když jsem přišel poprvé do budovy gymnázia (a že to bude za rok třicet let), nenapadlo mě, že zrovna takhle může školník vypadat. Měl zavalitou postavu, nepříjemný výraz a nevypadalo to, že by ho takhle zformovala doba. Velmi rychle mně lámanou češtinou seznámil s tím, že je třeba „pšééésůvky pšéésout unter" a hned potom strašlivým koulením očí dával najevo, proč zrovna on je předsedou místní organizace československo-sovětského přátelství.

Během těch několika studijních let jsme poznali, že je v jádru správnej chlap, a že historky o jeho zajetí v té strašlivé bitvě u Stalingradu nemohou být založeny na pravdivých událostech. Samozřejmě, že jeho ne zcela přesná čeština se stala terčem vtípků, oslavných básní a dalších studentských kratochvílí - řekl bych, že nejen ze strany studentů. Helmut měl například ve zvyku připíchnout na dveře svého bytu cedulku s oznámením, kde se právě nachází. Jedny z typických zněly: Jsem ve město", případně Jsem ve schůze". Vybavuje se mi jeden z Prvních májů, kdy jsme ještě s jedním spolužákem na jeho dveře připíchli cedulku z nápisem Jsem ve průvod". Tehdejší ředitelka, ruštinářka, se na okamžik zřekla svých panslovanských ideí a přeběhla na stranu nepřítele :).

Stalo se pravidlem, že ve chvílích školního ticha (ano, i takové okamžiky v dobách mého studia ještě občas nastaly) se po chodbách začal rozléhat jeho hluboký bas, a přes jisté nepřesnosti v gramatice jsme všichni poslouchali, jak moc zbytečnou práci dělá, jak ho všichni zneužívají... a na co to všechno je.

Mezi jeho další oblíbené činnosti patřilo pálení zapomenutých tenisek, dokonce jsme mu k téhle práci složili veselý popěvek... mno, když o tom tak přemýšlím, zas tak moc velkou radost z něj neměl. Přesně v duchu vojenských pravidel, čím jsme měli více odslouženo, tím více jsme si rozuměli. Pár dní před maturitou jsme už měli i výsadu se nepřezouvat a obzvláště zvrhlí jedinci se spolu s ním vyžívali v šikanování bažantů - samozřejmě, že nejvíc ti, kteří sami před pár lety kolem něj chodili s vytaženým obočím (běžný následek stažených půlek).

Přiznám se, že nevím, jak je na tom Helmut dnes, ale údajně ještě před rokem byl ve formě. Moc bych mu přál, aby mu ta forma vydržela a ještě pár let děsil bažanty a možná i některé ředitelky.

Roman Borkovec

P. S.: Přeji vašemu webíku spoustu spokojených čtenářů i po celý rok 2007 :)


Helmut dobrej!
Vážně moc. Takového bych chtěl skoro mít, ale on náš pan Navrátil byl taky super. Tak si uvědomuji, že si nemůžu vzpomenout na jeho křestní, měl ho hezké, všichni si ho pamatovali… Zkrátka a dobře je ale vidět, že školníci táhnou.:) A díky za přání!:)

Napiště nám také svoji historku na adresu redakce@zena-in.cz

Reklama