Archie

S veterinářkou Hankou Žertovou se pravidelně setkáváte nejen na stránkách našeho magazínu, ale také na televizní obrazovce v pořadu Polepšovna mazlíčků. Dnes se dozvíte její názor na minulý díl tohoto seriálu, ve kterém se představil pejsek Archie. A máme pro vás i dvě odpovědi na vaše otázky, konkrétně na otázku Dany z Uničova, která si touží pořídit malamuta, a na otázku čtenáře Adama, který si vzal sedmiletého křížence z útulku...

Archie

V čem byl Archieho případ zajímavý a kde mohou pánečci udělat největší chybu?
Archieho panička přinesla až jako 10měsíčního bázlivého psíka se špatnou zkušeností s muži. Litovala ho a zahrnula ho všestrannou péčí. Tím však jeho postavení v rodině vylepšila tak, že si dělal nárok na všechno, co patřilo pánovi, kterého nesnášel a kterého se bál. Značkoval tedy pánovu postel, pohovku, na které pán rád sedal, kuchyňský sporák u vchodu do kuchyně a zuřivě štěkal, kdykoli pána spatřil - prostě se ho snažil z domu vyhnat. Pán jeho strach, nedůvěru a averzi ještě podporoval tím, že ho občas zkoušel chytit a pohladit ve snaze se skamarádit.

Je taková situace ojedinělá, nebo se s podobnými problémy, jako má Archie a jeho pánečci, setkáváte častěji?
Takhle velký strach a nedůvěra vůči členovi rodiny, kde pes žije více než dva roky, není normální a běžně se s tím nesetkávám.

Vaše otázky

Čtenářka Dana z Uničova: Dobrý den, chtěla bych si pořídit aljašského malamuta. Četla jsem o tomto plemeni knížku, že je to hodně sebevědomý pes, těžko se vychovává a je to jeden z největších tažných psů. Toho se trošku obávám. Třeba když s ním půjdu ven a kolem nás půjde někdo se psem a on mě stáhne, nevěřím, že bych ho udržela. Chtěla bych s ním také chodit na cvičák. Co si o tom myslíte vy? Dá se takový pes vychovat? Děkuji za odpovědi, přeji pěkný zbytek dne.
Pokud nechcete s malamutem provozovat některý ze sportů, který vychází z jeho přirozených vloh, raději jej nekupujte. Je to krásný pes, ale velmi těžko ovladatelný. Rozhodně se nehodí pro majitele, který nemá zkušenosti s velkými sebevědomými psy.

Čtenář Adam: Dobrý den, paní doktorko. Chtěl bych se zeptat - máme křížence, ve kterém je asi nejvíc knírače. Vzali jsme si ho z útulku, kde byl zavřený s více psy. Je mu sedm let. Na lidi je v pohodě, ale na některé psy útočí. Ze začátku byl zlý i na fenky, ale to se spravilo, s velkými psy je to ale špatné. Myslíte, že jde jeho nedůvěřivost nějak zlomit? Řekl bych, že útočí ze strachu, nebo kdo ví proč? Díky za odpověď.
U psa s takovouto minulostí jde zřejmě o naučené chování - nějaká zlá předchozí zkušenost mu asi napověděla, že bude lepší držet si všechny psy raději od těla. V sedmi letech se to neodstraňuje snadno, důvěru v jiné psy už asi nezíská a hrát si s nimi nebude. Jediné, čeho můžete dosáhnout, je jeho lepší ovladatelnost. Vylepšete přivolání nejprve v klidu, pak i v rušnějším prostředí, a řeště všechny nebezpečné situace včas za něj - přivolejte a připněte na vodítko. Počkejte, až totéž udělá majitel druhého psa (případně jej o to požádejte), a pak se můžete v klidu míjet - na svého psa stále mluvte a snažte se udržet jeho pozornost. Když začne míjet psy v klidu, nešetřete chválou, ať ví, kdy je hodný, kdy jste s ním spokojený.

Hanka ŽertováHanka Žertová radí

Více o Polepšovně mazlíčků

Každý díl seriálu zachycuje tři týdny života, během nichž zvěrolékařka Hanka Žertová, přední odbornice na problémové chování psů a koček, naučí chovatele porozumět řeči zvířat a pomůže mu disharmonický vztah s jeho mazlíčkem napravit. V Polepšovně mazlíčků se v první řadě polepšují páníčkové. „Největší radost mám, když řeším případy týraných či opuštěných zvířat s deformovaným chováním, kterých se ujali dobří lidé, a společně se nám daří po krůčcích učit je „normálně“ žít, hrát si, vychutnávat si dosud nepoznané pohodlí a vlídné zacházení a oplácet je příchylností a snahou se zavděčit,“ říká doktorka Žertová.

  • Seriál můžete sledovat na TV Nova každou sobotu odpoledne, své otázky paní doktorce nám můžete psát do diskuze pod těmito články, anebo na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.
  • Utekl vám některý díl? Přehrajte si ho na internetových stránkách seriálu: www.mazlicci.nova.cz

Fotografie: Archiv TV Nova

Vzali byste si dospělého pejska z útulku?