Pryšec tygrovaný patří do tradiční rodiny pryšců, o čemž svědčí už jeho tvar a růst.
Rostlina má silný zelený zdužnatělý stonek, který má několik zvýrazněných hran, na nichž jsou jemné chloupky hnědavé barvy. Listy jsou silné, pevné s matným leskem a při poranění roní bílé mléko, které je jedovaté, což je typická vlastnost pryšcovitých rostlin. Na listech je výrazné žilkování, které je v mládí dokonce bílé.
Celá rostlina je velmi těžká a šťavnatá, musíme tedy dbát na dostatečně těžký květináč, aby se nám nepřevracela, podobně jako tlustice.
Dorůstá velikost až 50 cm, to ale až po několika letech pěstování.


Nároky na pěstování
Nenáročná rostlina, snáší vlhký i suchý vzduch. Na teplotu není pryšec tygrovaný vybíravý, jediné, co nesnáší, je přemokření, na které reaguje povislými listy a uhníváním kořínků. Nejlépe mu je ovšem v teplé místnosti s jasným světlem, raději ne s přímým slunečním svitem. Zaléváme nejlépe ve chvíli, kdy zemina vyschne.
Svědčí mu i mírné hnojení.
Přesazujeme každý rok na jaře, starší rostliny každé dva roky do zeminy s dobrou drenáží, aby se zabránilo přemokření. Při přesazování ale musíme být velmi opatrní na snadné poranění rostliny s následným roněním jedovatého mléka.


Ve zkratce
·        Světlo: jasné, rozptýlené světlo, ne přímé slunce. Nedoporučuje se letnění.
·        Teplota: mírná až teplá, teploty okolo 20 stupňů, v zimě snese i méně.
·        Vzduch: nenáročná, vlhčení nepotřebuje, jen čas od času otřít prach vlhkým hadříkem
·        Zálivka: od jara do podzimu mírná (v misce nesmí stát voda) a lépe až ve chvíli, kdy povrch zeminy vyschne. V zimě a při nižších teplotách vzduchu to platí dvojnásob. Snáší lépe vyschnutí než přemokření, které může zapříčinit hnilobu kořínků.
·        Hnojení: každé dva týdny lze použít hnojivo pro kaktusy a sukulenty.
·        Množení: semeny, klíčí velmi rychle a spolehlivě. Mladá rostlinka má výrazné bílé žilkování a vypadá velmi hezky a elegantně. Se stářím pak tyto výrazné rýhy ztrácí.
·        Škůdci: vzácní, rostlina je velmi odolná díky silným listům.


Zajímavost
Rostlina je typická svým „vystřelováním semínek“. Na vrcholu stonku v paždí listů vykvete nenápadný květ a následně uzraje semínko. To pak s hlasitým lupnutím opouští mateřskou rostlinu, aby si našlo nové působiště. Jelikož i semena jsou mimořádně hořká a také jedovatá, tak se nedoporučuje pěstovat pryšec v blízkosti potravin či jinde, kde se semeno může dostat, kam nemá. Je ideální do kanceláře, protože se snadno množí, je nenáročná a je velmi dekorativní.

 

 

 

 

Reklama