fb.jpg
Foto: Profimedia

I když bylo více méně jasné, že se momentální stav nedá udržet dlouho, náměstek Roman Prymula nyní leckoho šokoval. Epidemiolog v dnešním rozhovoru pro DVTV situaci rozebral a jako hlavní bod postavil ekonomické rozběhnutí státu. V příštích měsících by se proto měla opatření vztahovat jen na starší a rizikové skupiny, zbytek populace by se měl podrobit řízenému promořování.

„Když se podaří ošetřit skupinu rizikových, zbytek populace by se s nemocí měl v nějakém časovém období potkat a prokázat, že je imunní. Češi by se měli s koronavirem potkat. Neříkám všichni, ale ti, pro něž nebude horší než chřipka. A to jsou lidé nižšího věku, lidé zdraví,“ řekl Prymula pro DVTV.

Prymula však podle našich zdrojů byl pro některé lidi jediným světlem v tunelu, na které se spoléhali. Ze změny názoru mají strach a promořování se nechtějí podrobit. „Pan Prymula už se taky zbláznil a asi se nechává ovlivňovat Čínou. Bude to mít strašný dopad, vůbec přece nevíme, co virus dokáže napáchat v lidském těle. Já se promořit nenechám,“ píše na Facebooku uživatelka Jitka Pecháčková.

Druhá polovina populace s Prymulou souhlasí. Ekonomická krize by podle nich měla větší dopad na člověka než samotný koronavirus. „Souhlasím a tento názor zastávám už hodně dlouhou. Čekala jsem jen, kdy se ho odváží někdo říct. Je to naprosto jasné, koronavirus není nějaké šílené onemocnění, virologové o tom mluví už dlouho. Víte, kolik by bylo třeba sebevražd jenom kvůli ztrátě živobytí? Promořování se není potřeba bát…,“ reaguje na výrok náměstka uživatelka Jana Černá.

Roušky ve školách

Zhruba v době Velikonoc proběhne plošné testování promořenosti ve třech regionech, podle odhadu by mělo být nakažených 30 procent české populace. V rozhovoru náměstek také uvedl, že pokud půjde vše podle plánu, děti se možná vrátí do škol zhruba 15. května, v lavicích však budou sedět v rouškách.

„Není možné držet tvrdá opatření nekonečně dlouhou dobu. Pokud křivka nárůstu případů bude v příštích dnech nadále lineární, jde očekávat uvolnění zákazů,“ řekl náměstek Prymula v rozhovoru.

Reklama