Lidé, kteří preferují chemické přípravky proti pocení, argumentují tak, že ty přírodní nefungují, málo, nebo divně voní a většinou se špatně nanáší. Pravdou je, že ti, kteří to tvrdí, ještě nejspíš neměli tu šanci vyzkoušet ten přírodní deodorant, který by jim vyhovoval. Každý je jiný, jinak se potí, má jinou kůži, přirozenou vůni, ale i preference. Je třeba zkoušet a být trpělivý, mezi tolika druhy si dnes vybere každý.

6389f3c1e7b55obrazek.png
Foto: Shutterstock

Pocení je přirozený proces
Lidé často od deodorantů očekávají, že je zbaví nepříjemného zápachu, ale také, že se přestanou potit. Neuvědomují si ale, že potit se je normální a zdravé. Většina konvenčních antiperspirantů má za úkol zabraňovat pocení, což je špatné. Pocení je přirozený a zdravý proces, díky němuž dochází k vyplavování toxinů z těla. Člověk se potřebuje potit, aby vyrovnával svou tělesnou teplotu, jakmile dochází u konvenčních deodorantů k zabraňování pocení, může tak dojít k ucpání potních žláz a následné tvorbě podkožních bouliček. Další látky obsažené v konvenčních deodorantech mohou narušit hormonální systém. Zatímco přírodní deodoranty nic z výše uvedeného nemají. Ano, člověk se potit bude, ale nebude cítit,” říká Adriana Šoltésová, majitelka a vývojářka české značky Puaree.

Antiperspiranty fungují na bázi ucpání potních žláz, díky čemuž dojde k zabránění pocení, ale to nemá nic společného se zdravím.

Co zabraňuje zápachu
Podíváme se na argument příznivců konvenčních deodorantů, kteří říkají, že přírodní látky nejsou tak silné, aby přebily zápach. Co nám pomůže bojovat se zápachem? Látky, které nás opravdu ochrání před odérem, je celá řada. Tou nejznámější je soda, která se často v přírodních deodorantech objevuje. Další látkou je například křemelina, která absorbuje pot a eliminuje tělesný zápach. Oblíbený je také Triethyl Citrate nebo Farnesol.” Tyto látky jsou velmi účinné proti pocení a navíc nejsou nijak škodlivé.

Mýtus: Přírodní deodoranty fungují jen na krátkou dobu
Zeptali jsme se odbornice, aby nám prozradila, na jak dlouho nás přírodní deodorant ochrání. To je hodně individuální. Záleží na tom, jak hodně se člověk potí a jak silný odér má. Někomu stačí, když si deodorant aplikuje jednou denně a někdo potřebuje aplikace dvě. Rozhodně to není tak, že by musela být aplikace třeba co dvě hodiny. Vzpomínám si, že když jsem ještě používala konvenční kosmetiku, tak jsem se musela přestříkávat třeba pětkrát denně a stávalo se mi, že i tak jsem pot cítila. Teď se natřu jednou, maximálně dvakrát za den a odér necítím,” říká Šoltésová.

Nevysušují a nedráždí
Přírodní deodoranty jsou šetrné k pokožce a pokud nejste alergičtí na některou z přírodních látek, neměly by vám jinak způsobit žádné vyrážky, svědění, pálení a velkou výhodou je, že přírodní deodorant můžete použít i po a před holením a nebudete cítit žádné nepříjemné pocity.

Z toho vyplývá jediné: Pokud se přírodním přípravkům proti zápachu vyhýbáte, je na čase jim dát šanci. Testovat je po určitou dobu a ne je zahodit po jednom použití. Pokud jste zvyklí na klasické deodoranty, pak je zvyklé i vaše tělo a bude mu chvíli trvat, než se adaptuje na něco jiného. Chce to chvilku vydržet, ale po nějakém čase budete spokojení. A to, že vám nesedne hned první zkoušený deodorant, je normální. Možná jich budete muset zkusit několik, možná vám sedne hned ten první. Následující deodoranty se osvědčily nám.

6389f9d1864daobrazek.png
1. Pimpinella, 299 Kč / 2. Soaphoria, 150 Kč / 3. Puaree, 269 / 4. Kvítok, 179 Kč / 5. Nobillis, 269 Kč / 6. Econea, 109 Kč / 7. Terve, 999 Kč / 8. Natava, 209 Kč

Foto: Se souhlasem Pimpinella, Soaphoria, Aktin, Nobillis, Econea, Terve, Dr. Max, Puaree

Zdroj: autorka článku, majitelka a vývojářka značky Puaree Adriana Šoltésová, Biooo, milujubio, Studie