Když se narodíme, je na našem těle kolem dvou milionů chloupkových folikul, a tento počet se zásadně nemění. Na nohy přitom připadá kolem tři sta sedmdesáti tisíc chloupkových folikul. Naštěstí pro milovnice hladké pokožky z většiny z nich vyrůstají jen tenké, bezbarvé chloupky. Ale i ta menšina nám může dát pěkně zabrat. Chloupky totiž poporostou až o 7 milimetrů za měsíc. A současný trend nám říká, že být „chlupatá“ je nejen nepěkné, ale i nehygienické. Málokdo ovšem ví, že to zdaleka není jen trend současný.

Z náboženských důvodů
Depilace je jednou z nejstarších forem, jimiž ženy pečovaly o krásu svého těla. První zmínky o ní nalézáme už v Mezopotámii ve čtvrtém až třetím tisíciletí př. Kr. Důvody odstraňování chloupků prakticky na celém těle byly nejen estetické a hygienické, ale i náboženské. Depilace se provozovala nejčastěji po rituální koupeli, a to jakýmsi krémem na bázi cukru, citronové šťávy a vody. Jedná se o poměrně šetrnou metodu, které má své zastánce i dnes - chloupky se při ní totiž vytrhávají po směru růstu, takže nedochází k takovému podráždění pokožky. Časté používání navíc zužuje ústí chloupkových folikul a chloupky pak rostou tenčí a jemnější.

Starověké krásky
Hotovými mistry v odstraňování chloupků se stali Egypťané. Za nežádoucí považovali prakticky jakékoliv ochlupení. Hlavy si holili břitvami, na jiné partie používali různé krémy - od cukrovo-citronového až po přípravky s příměsí škrobu, nehašeného vápna, kočičího trusu nebo arzenu. Využívali také včelí vosk a v některých partiích i pinzety. Tento nástroj, vyráběný například z lastur, od nich převzali Řekové - především na vytrhávání příliš hustého obočí. K odstraňování ostatního ochlupení ovšem tento jinak kulturní národ využíval pálení lampami a svíčkami. K holení sloužily i různé pomády a nože. Pohodlnější Římané dávali přednost mastem z minerálních sulfidů, olejů a pryskyřic. Chloupky odstraňovali také pemzou.

Od henny k žíravině
Středověk si na hygienu příliš nepotrpěl, a tak jediné, co bylo v módě, bylo obočí vytrhané do tenkého klenutého oblouku, nebo zcela odstraněné. Šok křižáků, když se setkali s dívkami z arabských harémů, které si nejen odstraňovaly veškeré ochlupení na těle, ale ještě si barvily dlaně, chodidla a přirození hennou do červenavé barvy, byl značný. První tendence k depilaci se v Evropě a v USA opět začaly objevovat až v sedmnáctém století. Naneštěstí pro ženy bylo zapomenuto mnoho funkčních metod a chloupky se odstraňovaly břitvou, pinzetou nebo politím žíravinou. Když v roce 1762 vynalezl francouzský holič Jean Jacques Perret první bezpečnou žiletku, stal se oslavovaným zachráncem nejen ženského pokolení. Koncem 18. století začala být využívána také elektrolýza.

Diktát módy
Zlom nastal roku 1915, kdy se na stránkách časopisu Harper’s Bazaar objevila fotka modelky, odhalující hladké podpaždí. Hladká pokožka se stala módou a kosmetické firmy se začaly předhánět ve vyvíjení řady depilačních krémů, co nejbezpečnějších žiletek a různých forem epilace. Dnes se vedou spory spíše o to, zda chloupky vytrhávat či holit, než o to, jestli se mají vůbec odstraňovat. Mezi movitějšími ženami, ale v poslední době i muži, je pak módou nechat si chloupky odstranit laserem trvale. Nejvíce žen odstraňujících si přirozené ochlupení těla přitom najdeme v Japonsku, kde je jich 95 %, nejméně pak v Číně s 19 %. Češky s 63 % patří někam doprostřed tabulky.

S využitím údajů z www.philips.cz.

Odstraňujete si chloupky? Odkud? A jakou formu volíte? Vytrháváte, nebo holíte? Myslíte si, že je „chlupatá“ pokožka neestetická? Líbí se vám „chlupatí“ muži, nebo i u nich dáváte přednost odstraněnému ochlupení? Všude, nebo třeba jen v určitých partiích?

Soutěž: nápověda č.10 - Ten, kdo kouří Blend, bydlí vedle toho, kdo chová kočku.