Mám ráda kytičky v bytě... mám je ráda a líbí se mi i přesto, že jsem naprostý pěstitelský antitalent. Kamarádka po té, co uviděla moje poslední dvě - napůl uschlé kytky, prohlásila, že jsem vrah všech kytiček...

 

Pravda, uschnul mi i kaktus, palma, a jedné kytičce – jejíž název mi doteď zůstal utajen – opadaly všechny lístečky a po té, pro změnu, také uschla....

 

Vím, vím, měla bych se stydět a věřte, stydím se! A také se snažím polepšit a zbavit se toho hrozného nařčení: vrah kytiček.

 

Nelenila jsem a pustila se do pátrání a zjišťování všech možných i nemožných rad a návodů, jak správně pečovat o kytičky, jak se vyhnout pěstitelským chybám, a hlavně, najít různé zajímavosti a nápady.

 

Kdo hledá, ten najde...a i já našla.

 

Tak například: Víte, že kávová sedlina rostlinám prospívá? Má jednak, byť nepatrné, hnojivé účinky, ale především dokáže udržet půdu lehkou a kyprou, což ocení každá rostlina.

A dokonce, kávovou sedlinu lze použít i jako náhražku za rašelinu.

 

Pokud nepijete kávu, můžete takto využít i spařený sáček čaje. Necháme ho vychladnout a obsah přimícháme do zeminy (vhodné zejména pro kapradiny).

 

Další zajímavostí, kterou jsem zjistila, je, že bychom nikdy neměli zapomenou nové, hliněné květináče před osázením namočit do vody.
Proč?
Bez předchozího namočení totiž nový hliněný květináč do sebe natáhne z půdy takové množství vody, že nastalý úbytek vláhy může ohrozit nově vysázené rostlinky.

 

Víte, co dělat s hnědými špičkami listů? Mohou se odstřihnou? I na tuto otázku již znám odpověď:

Odstřihnout je můžeme, ale měli bychom dát pozor, aby jsme nestříhli do živého lístku. Je proto dobré nechat raději na rostlině milimetr suchého listu, nežli narušit živý. Vyhneme se tak vzniku ran a dalšího zasychání.

 

A jak je to s dešťovkou? Je opravdu ideální k zalévání pokojových rostlin?
Dříve skutečně byla dešťová voda odborníky pro zalévání květin doporučována. V dnešní době je však dešťovka na některých místech natolik znečištěna, že může rostlině naopak uškodit.
Pokud přesto chcete dešťovou vodou zalévat, doporučuje se vodu zachytávat až po půl hodině deště.

 

Můžeme bez obav skladovat zeminu? Neztratí tak na kvalitě?
Pokud zeminu skladujeme na temném, chladném a suchém místě, nemusíme mít obavy. Dobré je nechat sáček se zeminou pootevřený, aby k půdě mohl vzduch.

 

Pěstujete bromélie, a ne a ne se dočkat květu? Pak vyzkoušejte následující trik:
Položte do květináče (k rostlině) několik jablek a rostlinu i s jablky zavažte na dva týdny do igelitového pytle.

Z jablek se začne uvolňovat etylen, který je právě oním pomocníkem k tomu, aby květina rozkvetla.

 

A na otázku, zda je dobrý nápad zalévat květiny minerální vodou, jsem také našla odpověď. Odstátá minerálka je pro rostliny hotovým balzámem. Minerální voda totiž obsahuje látky, které jsou pro rostliny životně důležité. Takže se nebojte a občas své kytičce dopřejte i tento luxus.

 

Nu, rady a nápady jsou to dobré, co říkáte? Já doufám, že je zužitkuji a společně s ostatními informacemi, které ještě nasosám, se dokážu změnit z vraha na super zahradnici ;o)

Tak mně  - a kytičkám - držte palce, ať se to podaří!

 

Reklama