Michaela patří k ženám vzbuzujícím respekt. Její pohled je ostražitý a oči lehce pichlavé. Tvář má jemnou a úzkou, rty často pevně semknuté. Přesto, když se pousměje, působí zvláštně křehkým dojmem.

mi.jpg
Foto:Shutterstock

Vedle mámy vždy působil téměř nepatřičně

Rodina, ze které Michaela (34) pochází, se v jejích osmi letech rozpadla. Příčinou byl nesoulad mezi rodiči, který se časem stupňoval. „Máma dodnes platí za veselou bytost rozdávající úsměv, táta vedle ní vždycky působil jako naštvaný bručoun. Jeho sarkasmus býval ukázkový a celkové osobní nastavení působilo vedle mojí mámy až nepatřičně. Vlastně nikdy nikdo zcela nepochopil, proč se ti dva brali, a jak spolu mohli víc jak devět let vydržet,“ vzpomíná dnes čtyřiatřicetiletá Michaela.

Rodiče se sice rozvedli, ale vycházeli spolu v rámci možností dobře. Otec posílal alimenty dle dohody, vždy včas. Dceru si brával každý druhý víkend a zčásti o prázdninách přesně dle soudního rozhodnutí. A ačkoli se tomu mnozí divili, Michaela k němu vždy jezdila ráda, téměř s nadšením. „Táta mě uklidňoval. Jeho život býval spořádaný, věci ležely na svém místě, jedlo se v přesný čas… Jeho fungování mi zkrátka vyhovovalo, a i povahově jsme se dost potkávali. A přestože ho ostatní často označovali za cynika, mně se jeho hlášky líbily a postupem času mi i dávaly smysl.,“ vzpomíná Michaela. „Naopak u mámy bývalo vše vzhůru nohama. Žila v chaosu, který mnozí označovali za roztomilý, já jsem nicméně vždycky preferovala řád.“

Do kolektivu jsem nikdy nezapadla

Když Michaela dostudovala, našla si práci i přítele. Po necelém roce chození se vzali, ale manželství šťastné nebylo. „Petr si snad víc rozuměl s mou mámou, než se mnou. Byl veselý a milý, ale na můj vkus příliš nepořádný a nespolehlivý. Zpočátku mi jeho přátelská povaha imponovala, dokázala jsem se vedle něj trochu uvolnit. Jeho naopak fascinovala má akurátnost. Na spokojené manželství to ale nestačilo,“ smutně se usmívá Michaela. Rozvod šel snadno, protože mladý pár neměl žádný společný majetek ani děti.

Michaela začala žít sama v pronajatém bytě, chodila do práce, ale ani tam to stále nebylo ono. „Nevím, snad jsem dosud vždycky měla smůlu na lidi. Vystřídala jsem několik míst, ale do kolektivu jsem nějak nezapadala. Vadilo mi, jak jsou ostatní upovídaní, nezodpovědní… Jak řeší osobní věci, poflakují se, zatímco práce stojí. Nakonec se ale vždy všechno obrátilo proti mně a já už párkrát byla označena za tu, co se s nikým nesnese,“ vypráví Michaela.

mii.jpg
Foto:Shutterstock

Ze svých vrstevnic mívám kopřivku

Dnes je Michaela nezaměstnaná, a přestože svou kvalifikací splňuje požadavky na řadu pracovních pozic, obvykle jí po pohovoru oznámí, že vybrali jiného kandidáta. „Já nevím. Na pohovorech jsem svá a říkám věci na rovinu. Nehraji divadlo a neumím se přetvařovat. Pokud mi je někdo nesympatický, pak to dotyčný zkrátka pozná. A je pravda, že málokdy potkám sympatického člověka,“ zamýšlí se Michaela.

„V tomhle mi nejlépe rozumí táta. Povahově jsem z velké části po něm. Naopak máma ze mě šílí, tvrdí, že se s nikým nesnesu. Že mám komplet tátovy geny. A opakovaně má tendence někam mě tlačit, předělávat, a co je nejhorší – seznamovat mě. Nechci skončit jako stará zapšklá ženská s bytem plným koček. Toužím pracovat a mít normální rodinu a život. Ale mám dojem, jako bych byla z jiné planety. Lidi okolo jsou divní, jinak nastavení. Já, ačkoli tomu věkově neodpovídám, jsem nejspíš ze staré školy. Korektní, pracovitá, ale upřímná. A ze svých vrstevnic, co nosí minisukně a halenky aspoň o dvě čísla menší, mívám kopřivku,“ uzavírá Michaela.

Čtěte také:

Zdroj: Příběh čtenářky, zpracovala autorka článku

Reklama