Lidé nízké bylince s drobnými, žlutými kvítky přezdívali různě - od Petrova kvítí přes kropenku až po housátka. Třebaže se v různých krajích neshodli na jejím lidovém názvu, o účincích nepochybovali nikde. Herbáře prvosenku jarní (Primula veris) díky obsahu saponinů, flavonoidů, glykosidů, silic, minerálních solí, tříslovin nebo kyseliny křemičité doporučovaly na nejrůznější neduhy.

obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

  • Ředí hleny, díky čemuž usnadňuje odkašlávání a kašel zároveň tlumí a zvlhčuje. Lze ji užívat nejen při nachlazení, ale také při zánětu průdušek nebo zápalu plic.
  • Zklidňuje bolest hlavy.
  • Mírní nespavost a slabší neurózu, má mírné sedativní účinky.
  • Pomáhá při horečce, je vhodná k vypocení.
  • Prospívá při poruše metabolismu, zlepšuje látkovou výměnu.
  • Je vhodná pro ty, kdo trpí revmatickými onemocněními nebo artrózou, působí protizánětlivě.

Kde prvosenku jarní hledat?

Daří se jí na vlhkých loukách a zahradách, v prosvětlených listnatých hájích nebo podél cest.

Co sbírat?

Léčivé jsou všechny části prvosenky jarní, ale ne každou její část lze sbírat. Ve volné přírodě se zaměřte raději jen na květy, přičemž „nespaste“ celou jejich úrodu, ať se rostlina může dál množit semínky. Je totiž zapsána na Červeném seznamu ohrožených druhů kategorii C4a, což jsou slovy zákona vzácnější byliny, které vyžadují další pozornost. Rozhodně tak v žádném případě nevykopávejte oddenek! Pokud máte vlastní zahradu, pak je nejlepší pěstovat vlastní rostliny. Sazeničky koupíte i v zahradnictví. Jen myslete na to, že nesmí jít o šlechtěný druh.

641984440b6c9obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Jak s květy naložit?

Z květů a stonku můžete připravit čaj (nálev). Ale nesmíte to přehnat s jejich množstvím. Ve vyšších dávkách je prvosenka jarní mírně toxická, může způsobit zvracení a průjmy. „Droga květu má jednotlivou dávku 1 g, v praxi se však podávají i vyšší dávky. K přípravě výluhu se obvykle ordinuje l lžíce na šálek vody. Užívají se 2 šálky denně. Terapeuticky účinné jsou však také menší dávky,“ uvádí MUDr. Zbyněk Mlčoch na svých stránkách Bylinky pro všechny. A upozorňuje, že tuto bylinu by neměli užívat pacienti beroucí léky na ředění krve. A opatrné by měly být i těhotné ženy.

Zdroj informací: MUDr. Zbyněk Mlčoch - Bylinky pro všechny, Botany

Čtěte také: