Byla partnerkou Vlastovi Burianovi, Oldřichu Novému, Jaroslavu Marvanovi, na všechny už se jen vzpomíná. Zato s herečkou Zitou Kabátovou si můžete i v jejích 98 letech ještě popovídat. A nemyslete si, že budete mluvit s nějakou unavenou stařenkou. Naopak, energie má stále na rozdávání a svým bystrým rozumem vás nejednou usadí.

Paní Zita Kabátová žije už několik let v pražském Motole na oddělení LDN. Právě sem, do slunného pokoje s výhledem na přírodu, jsme ji přišli v den jejích 98 narozenin navštívit a pogratulovat. Byla kouzelná, i v noční košilce působila noblesně a i z té nemocniční postele nás „častovala manýry“ prvorepublikové hvězdy. „Drahoušku, myla sis pořádně ruce, než jsi mi je podala?“
„Samozřejmě, Zituško,“ odpovím.
A na fotografa: „Drahoušku, neprskejte na mě tolik, jděte dál...“ No prostě byla báječná jako celý její život a vzpomínky!

zita

Zita Kabátová v den jejích 98 narozenin, v pražské motolské LDN

zituska

Drahoušku, myla sis ruce?

Paní Zita Kabátová se narodila 27. dubna 1913 v Praze na Malé Straně. Tatínek Beno Kabát byl stavitelem, maminka Anička ženou v domácnosti. Maminka byla sestřenicí prvního českého filmového herce Josefa Švába Malostranského. Oba rodiče byli nadšenými ochotníky, a tak se malá Zituška ocitla poprvé na jevišti už jako miminko v zavinovačce. A roličky... a role během let přibývaly.

rodice

Malá Zituška s rodiči

Zita Kabátová hrála ve více než padesáti filmech. Poprvé v roce 1936 ve filmu režiséra Václava Kubáska Světlo jeho očí. Naposledy dostala malou roli ve filmu Pamětnice režiséra Tomáše Magnuska. Jejím dvorním režisérem byl však režisér Vladimír Slavínský, který ji mimo jiné nabídl i hlavní role v dodnes populárních filmech Přednosta stanice a Muži nestárnou. Poslední jmenovaná patří k hereččiným nejoblíbenějším.

Přednosta stanice (1941)

Muži nestárnou (1942)

Zita Kabátová patřila k pětici hvězd: Mandlová, Baarová, Gollová, Vítová, Kabátová. Jejími hereckými partnery byli: Vlasta Burian, Oldřich Nový, Jaroslav Marvan... a řada dalších. Všechny jmenované můžeme obdivovat už jen prostřednictvím obrazovky nebo filmového plátna. Paní Zitu můžeme obdivovat dodnes, její neuvěřitelnou vitalitu a energii. Na mou otázku, jak to dělá, že je i v 98 letech tak čilá a vitální, mi odpoví:

„Milečko, důležité je mít „vyšůrovaný“ mozek. Aby ti to pořád myslelo. Dokud procvičuješ mozek, tak žiješ. Až tady jednou budu jen tak ležet a zírat do stropu, tak to je konec. Ale to se ještě nestane. Svému synovi i vnukům jsem slíbila, že tady budu až do stovky, a věřím, že ten slib dodržím.“

Možná i déle, namítnu.

„Ále, to už bych snad ani nechtěla. Myslím, že do té stovky se to dá, ale pak už to nestojí za nic. Teď mi to ještě myslí, a na tom má zásluhu hlavně Formáčková (Marie Formáčková, spisovatelka pozn.red.). Píšeme už čtvrtou knihu, chodí sem pravidelně každý týden a nutí mě myslet - a také vzpomínat. Na všechny ty báječné lidi, se kterými jsem se setkala, se kterými jsem pracovala. Burian, to byl báječný člověk! Nový, Marvan, také režisér Slavínský, toho jsem měla moc ráda, ten mi dával pěkné role. Byla to báječná doba.“

Chtěla byste být mladá v této době?

„Milečko, nechtěla. Všechno je nějak moc rychlé a uspěchané. I ty filmy se dělají rychle, jak na běžícím pásu, pak to ani není ke koukání.“

zk

Zita Kabátová byla vždycky ke koukání

V roce 1955 se Zita Kabátová potkala se svým dávným přítelem, veslařem a olympionikem Jiřím Zavřelem. O rok později se vzali. Ve 44(!) letech se paní Zitě narodil syn Jiří. Manžel však v roce 1968 emigroval, paní Zita se synkem do emigrace nechtěla.

„Když jsem si uvědomila, že bych tam musela začít znovu, od lžičky, zůstala jsem nakonec tady. No a pak mi odešel do Ameriky i syn. Je tam podruhé ženatý. Já zůstávám tady. Tady je můj domov.“

A tady má paní Zita Kabátová také dodnes své obdivovatele, lidi, kteří ji mají rádi, kteří ji chodí navštěvovat a rádi si pouští filmy, ve kterých hrála. Filmy, které nestárnou.

GRATULACE

Milá paní Zito, za všechny, kteří Vás měli a mají rádi, za všechny, kteří Vás obdivovali a obdivují, za všechny tady na zemi i ve filmovém nebi, za všechny přátele i známé... Hodně štěstí, zdraví a spokojenosti - nejméně do té stovky.

grat

Reklama