image.jpgFoto: Shutterstock

První Máj, lásky čas

Závěru dubna vládnou ohnivé vatry a tradiční pálení čarodějnic, počátku května potom láska a polibky pod rozkvetlou třešní. Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč se vlastně 1. květen stal svátkem lásky? Odpověď je jednoduchá. Láska se odjakživa pojí se symboly jara, jako jsou plodnost, nový život a mládí. Typické pro toto období je také stavění májek, které dnes vidíme už jen na vesnicích. Chlapci nazdobené májky stavěli pod okno své milé, aby jí vyznali lásku. Pokud se pod oknem objevilo více májek, chlapci si je navzájem poráželi. Lásku si dřív milenci dokazovali také vysypáním chodbičky lásky z vápna. Ta vedla od domu chlapce před dveře jeho dívky. Další a v naší kotlině nejrozšířenější zvyk – polibek pod rozkvetlou třešní – má překvapivě krátkou tradici. Rozšířil se nejspíš až kolem počátku 20. století s úspěchem básně Karla Hynka Máchy. Polibek pod třešní má zajistit, že láska mezi dvěma bude kvést stejně jako její květy. 

Není špalda, jako špalda

Dukátové buchtičky ze špaldové mouky? Může to znít překvapivě, ale špaldová mouka se hodí na pečení sladkého, slaného i na kynutá těsta. „Všeobecně můžeme špaldovou mouku dát všude tam, kde bychom za normálních okolností použili pšeničnou hladkou mouku,“ říká o špaldě ambasador značky Babiččina volba a cukrář Josef Maršálek. 

Ingredience

Kvásek:

 • 15 g čerstvého droždí
 • 1 lžíce třtinového cukru
 • 3 lžíce vlahého mléka

Těsto:

 • 250 g hladké špaldové mouky Babiččina volba
 • 1 velké vejce
 • 30 g rozpuštěného másla
 • 100 ml vlahého mléka
 • 40 g třtinového cukru
 • 15 g rumu

Na dokončení:

 • máslo na vymazání formy
 • vanilkové šodó k zalití
 • drobné ovoce a bylinky na ozdobu

Postup

Ideální sladký recept, který si zvládnete připravit s dětmi. Jen nezapomeňte asistovat u samotného smažení nebo ho plně převzít. Na kynuté těsto si připravte nejprve kvásek. Odlijte trochu mléka, klidně ho lehce prohřejte – na prst. Teplota nesmí přesáhnout 40°, jinak znehodnotí droždí. K tomu přidejte nadrobené droždí, lžíci cukru a dejte na teplé místo. Stačí 15 minut, a kvásek krásně nabude. Pokud se tak nestane, pravděpodobně to bude droždím a doporučujeme založit nový kvásek.

Nyní rozpusťte v rendlíku máslo a dejte stranou zchladnout. Mezitím odvažte a přesejte do hluboké mísy mouku, přidejte vejce a cukr. Nakonec také máslo a kvásek s mlékem. Těsto zapracujte hnětačem – a to pořádně, musí být hladké, jednotné, pružné a nesmí se nikde drobit (tady si případně pomozte dalším mlékem). Takto hotové nechte pod utěrkou kynout hodinu na teplém místě nebo v troubě, pokud má program kynutí.

Po vykynutí těsta dejte nejprve rozehřívat troubu na 170 °C. Těsto rozdělte na malé buchtičky, velikost záleží spíš na vás. Stačí každou kuličku lehce vyválet v dlani, aby byla hladká, a sázet je jednu vedle druhé. Jednotlivé buchtičky ze stran ještě lehce potírejte máslem, půjdou po upečení krásně od sebe. Až budete mít pekáček plný, přikryjte ještě buchtičky na 15 minut a nechte je dokynout.

Poté nechte péct zhruba 20 minut, buchtičky zkontrolujte a nechte jim dopéct vršky dozlatova. Podávejte s vanilkovým šodó nebo oblíbeným krémem. Zdobit můžete ještě třeba malinami, čerstvou mátou nebo meduňkou.