profimedia-0753082525.jpg
Foto: Profimedia

Do letošního ročníku Eurovision Song Contestu diváci svými hlasy poslali alternativní dívčí hudební skupinu s výraznými folklórními rysy s názvem Vesna. Na velkém pódiu v Liverpoolu před tisíci přítomnými diváky a miliony diváků u televizních obrazovek vystoupí s písní My Sister’s Crown. Poté, co si ji lidé na internetu začali pouštět, strhla se nejen obrovská vlna podpory, ale i kritiky.

Některým lidem se například nelíbí, že Česko reprezentuje píseň, která není celá česky. Nalijme si ale čistého vína, kolikrát schytal kritiku Mikolas Josef nebo skupina Lake Malawi za to, že nezpívají česky? A kolik zemí vlastně vysílá interprety, kteří zpívají svým rodným jazykem? Na Eurovizi je běžné, že většina soutěžících z různých zemí zpívá anglicky. Ve skutečnosti některým lidem spíše než malé zastoupení češtiny leží na srdci, že se v písničce zpívá hlavně ukrajinsky.

Pro skupinu Vesna to ale není nic neobvyklého. Její členky pocházejí z různých míst Evropy – a právě proto zní My Sister’s Crown hned několika jazyky – česky, anglicky, bulharsky a ukrajinsky. „Spolupracuje zde šest osobností s jinými schopnostmi a často i názory. A přesto je úžasné spolu tvořit a hrát, protože se navzájem respektujeme a podporujeme. Píseň je tedy o sesterství, respektu, podpoře a spolupráci. Tyto hodnoty jsou podle nás klíčové v mnoha aktuálních tématech, které teď rezonují světem. Například otázka menšin, formy násilí a podobně,“ uvedla zpěvačka a autorka písně Patricie Fuxová pro iDnes.

Kapela Vesna otevřeně na svých sociálních sítích dlouhodobě podporuje Ukrajinu v aktuálním válečném konfliktu a jedna z jejích členek z Ukrajiny dokonce pochází. Letošní Erovision Song Contest je navíc věnován podpoře Ukrajiny. Proto se Vesna rozhodla pro ukrajinský refrén. „Ukrajina to má v současné době velice těžké, proto jsme tento slovanský jazyk chtěly podpořit ze všech nejvíc. Jelikož má letošní Eurovize být poctou Ukrajině, chtěly jsme vyjádřit to samé. Solidaritu, podporu a empatii v této nelehké době,“ vysvětluje.

I když se píseň a videoklip některým lidem nelíbí a strhla se na ní vlha kritiky, pořád převládá spousta pozitivních názorů. A to nejen u nás, ale po celé Evropě a nejen tam. My Sister’s Crown se stala virálem na sociálních sítích, obzvláště na TikToku. Oficiální videoklip si za dva týdny od vydání vysloužil už téměř milion zhlédnutí.

Ze zahraničí se na internetu objevuje spousta podpůrných komentářů, které říkají, že je pro ně Česko letošním vítězem Eurovize nebo, že má u nich Česká republika 12 bodů, což je nejvyšší možný počet bodů, které mohou hlasující poslat.

„První vítěz v historii ČR? Tohle je mistrovské dílo. 12 bodů ze Španělska!“ Přesně takhle vypadá spousta komentářů na oficiálních kanálech Eurovision Song Contestu na sociálních sítích. „Vsadím se, že Česká republika dosáhne s Vesnou jednoho ze svých nejlepších výsledků. Ikonická píseň,“ píše další. A v jiném z tisíců zase zní: „Zatím nejlepší písnička! 12 bodů z Ázerbájdžánu," nebo: „Tato píseň je velmi chytlavá a má opravdu dobrý rytmus! Nepřekvapí mě, když vyhraje Česko! 12 bodů z Velké Británie!“

Na píseň je hrdých i spousta Bulharů, jejichž zemi nikdo letos na Eurovizi neprezentuje. „Skutečnost, že existuje píseň s bulharštinou, i když Bulharsko není v soutěži, je opravdu skvělá,“ píše se například v jednom z mnoha podobných komentářů a další se přidávají: „Jednoznačně nejikoničtější vstup České republiky do Eurovize. Jsem příjemně překvapen, že v tomto mistrovském díle je bulharská stopa bez ohledu na to, že v letošním ročníku chybíme.“ „Jsem hrdý na to, že jsem Slovan. Je to naše píseň, Slované, pojďme pro ni hlasovat! 12 bodů z Polska,“ ozývá se v podpoře z naší sousedské slovanské země. A přidávají se další a další. „Fenomenální píseň. Zdravím ze Srbska.“

Takovou podporu před Eurovizí Česko opravdu ještě nikdy nezažilo. Nezbývá než držet palce. Česká republika přešla z „možná se z Eurovize stáhneme“ k „možná Eurovizi vyhrajeme“. Tak uvidíme, jak to dopadne!

Dvě semifinálová a finálové kolo letošního ročníku Eurovize se konají 9. a 11. května. Absolutní vítěz bude znám v sobotu 13. května.

profimedia-0754758092.jpg
Foto: Profimedia

Zdroje: YouTube Eurovision Song Contest / iDnes, Praha-In, TikTok