Zdroj fotografie: Shutterstock

Co musí dítě umět

Děti před nástupem do mateřských školek musí zvládat následující: Znát své jméno a příjmení, poznat svoje oblečení a obuv, samo se svléknout a obléknout, jíst lžicí, samostatně se vysmrkat, ovládat svůj močový měchýř, mýt si ruce a v neposlední řadě umět poděkovat, pozdravit a vyjádřit, co se mu líbí, či nelíbí. Stává se však, že při zápisu rodiče vše odkývají, ale dítě ve skutečnosti umí jen polovinu z vyjmenovaného seznamu. V průběhu roku potom nastává rozhodování o tom, zdali dítě ze školky vyloučit, což bývá těžké, protože rodiče často tvrdí, že se dítě jako neandrtálec chová pouze ve školce.

Jaká je realita

Navíc takových dětí by bylo k vyloučení hned několik, začíná být opravdu standard, že děti spíše nic neumí, než umí,“ říká učitelka nejmenované mateřské školky. V praxi to vypadá tak, že polovinu dne učitelky ve stresu utírají uplakané a usmrkané tváře ať hodných, tak zlobivých dětí nebo je utírají po toaletě. „Tohle by samozřejmě měly zvládat na sto procent, ale opravdu to tak není. Navíc pro mě je to strašná zátěž a stres, protože nemůžu jen tak odejít s několika dětmi na záchod a zbytek nechat ve třídě. Děláme to tedy tak, že jde na záchod celá třída. Jestli si myslíte, že je pro tyto jedince potupa, když se jim děti posmívají, jak jim utírám zadek, pletete se. Smějí se také,“ vysvětluje problém učitelka, která dodává, že ji rozčiluje, když si někdo myslí, že je její práce relaxační záležitost.

Kde je chyba a jak ji napravit

Chyba je samozřejmě v rodičích, kteří si o svých dětech často myslí, že jsou malí géniové. Je pravda, že některé děti jsou doma opravdu poslušnější a schopnější než ve školce, ale ve většině případů si jen rodiče lžou do své vlastní kapsy. „Nikdo si nechce přiznat, že je jeho dítě pomalejší než ty ostatní. Proto například jednou vidí, jak si ratolest dojde na záchod a zafixují si, že to bez problému zvládá. Po většinu času mu však rádi pomáhají.“ Řešení je jednoduché, dětem se musí doma věnovat péče. Učitelky v mateřských školkách je mají naučit zcela jiným dovednostem, a tak nelze svalovat veškeré břímě na ně.

Čtěte také:

Reklama