Karlovo náměstí se v pondělí 9.9.2013 proměnilo na netradiční festivalové městečko. Stovky lidí proudily parkem, aby podpořily první ročník festivalu plného klaunů, akrobatů, tanečnic a spousty bláznivých kousků na podporu osvěty a správné léčby schizofrenie.

 Bláznivý festival byl vyvrcholením putovní výstavy uměleckých děl pacientů se schizofrenií, která měla za cíl přiblížit svět schizofreniků co nejširší veřejnosti. Celá kampaň nese název “Jsem jako ty” a chce ukázat, že pacienti se schizofrenií jsou lidé jako my a pokud jsou správně léčeni, není důvod se na ně dívat skrz prsty či z nich mít strach. Onemocnět navíc může kdokoliv z nás, ale jen málo z nás ví, co tato nemoc skutečně obnáší.

schizofrenieNa festivalu se sešli zástupci sdružení a organizací z celé České republiky, které se dlouhodobě věnují pomoci schizofrenikům a jinak duševně nemocným. Nejen sdružení a jejich klienti si ale přišli na své. Festival otevřeli svým vystoupením členové skupiny All X, kteří nenechali nikoho z přihlížejících v klidu. Na pódiu se dále střídala divadelní a hudební vystoupení v podání klientů jednotlivých sdružení a před velkým šapitó, které „vyrostlo“ uprostřed parku, byly k vidění neuvěřitelné kousky Cirkusu trochu jinak. Dechberoucí akrobacie na šálách, mimové, žongléři či provazochodci se svými neuvěřitelnými kousky uchvátili nejednoho diváka.

 „Návštěvníci si nenechali ujít ani možnost otestovat svoji zručnost v připravených workshopech a zkusili si vyrobit šperky z velmi netradičních materiálů. Ve všech stáncích byly v prodeji placky s mottem celé kampaně “Jsem jako ty”, dále byl připraven veletrh výrobků pacientů, a zájemci si mohli zakoupit také reprodukce obrazů, které byly vystavovány v rámci putovní výstavy. Celkově se pro sdružení vybralo více než 30 000 Kč, což nás velmi těší a rádi bychom tímto všem poděkovali“, uvedla Hana Brychtová, organizátorka festivalu.

 „Po celou dobu festivalu měli účastníci možnost zanechat na obřím plátně nějaký vzkaz, něco nám namalovat nebo třeba zanechat otisk vlastní ruky. Vzniklo tak jedinečné umělecké dílo, které jsme se rozhodli věnovat Ministerstvu zdravotnictví, jako poděkování za to, že nás podporují. Osobně ho převzal náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák, který v duchu Bláznivého festivalu všechny překvapil improvizovaným žonglérským vystoupením,“ doplnila Brychtová.

 Festivalový rej uzavřela kapela Charlie Straight, která v závěru festivalu předvedla strhující show. Tato třinecká formace se sice často charitativních akcí neúčastní, v případě Bláznivého festivalu ale udělala výjimku. “Jsme rádi, že jsme díky tomuto festivalu měli možnost někomu pomoci a vážíme si toho. Se schizofrenií máme dokonce přímou zkušenost. Sousedka jednoho z nás touto nemocí trpí, takže víme, jak složité to někdy může být. Označit člověka za duševně nemocného je docela choulostivé, protože ho to může silně stigmatizovat. Jsme proto rádi, že se sešlo tolik lidí, abychom společně podpořili dobrou věc”, uvedli kluci z kapely Charlie Straight.

Více na www.schizofrenie24x7.cz

Reklama