seznam.jpg
Foto: Shutterstock

U hmyzího štípnutí či bodnutí je nutné zasáhnout okamžitě. Pokud budete čekat a místo oteče, opuchne, bolí a pořádně svědí, už s tím nic moc nezmůžete. Řešením je ihned jednat, my vám poradíme, které babské rady zabírají na bolístky od mravenců nebo od vosy. Základním prvním krokem je okamžité použití ledu či něčeho zmrzlého, tím zastavíte proces zvětšování otoku nebo bolesti.

Jablečný ocet
Výhodou octu (zvlášť toho jablečného) je jeho schopnost dezinfekce. Naneste pár kapek na vatový tamponek a umístěte na místo vpichu. Držte alespoň 15 minut, čím déle vydržíte, tím větší efekt to bude mít. Jednak bude rána vyčištěná a také zmírní nepříjemné svědění či pálení.

Brambora a cibule
Nemůžete se zbavit úporného svědění v místě štípnutí či bodnutí? Po počáteční dezinfekci skvěle působí brambora nebo cibule. Přiložte plátek na postižené místo, obvažte a nechte na místě klidně i hodinu, následně opakujte, pokud svědění stále přetrvává. Cibule velice dobře funguje na bodnutí od vosy, která nám v ráně, narozdíl od včely, nezanechává žihadlo. U včelího bodnutí je důležité nejdříve vyndat žihadlo, které je plné jedu.

Mýdlový roztok
Právě v případě bodnutí od včely je třeba použít zásadu, například mýdlový roztok. Ten pomůže s neutralizací.

Citron
Citron funguje velice dobře jako zmíněný jablečný ocet a díky své vysoké kyselosti dokáže mírnit otoky. Je ale důležité vyčkat, trpělivost růže přináší i v tomto případě. Připravte se, že citronová šťáva je agresivní, a tak může štípat, ale to by mělo do pár minut odeznít. Raději nepoužívejte u malých dětí.

Jedlá soda
Jedlá soda smíchaná s vodou pomůže s bolestí, které způsobilo mravenčí kousnutí nebo třeba i popálení od kopřiv nebo spálení od sluníčka. Jedlou sodu mimochodem využijete i při těžkých nohách. Stačí smíchat 3 lžíce jedlé sody s litrem teplé vody a nohy do směsi ponořte. Příjemná koupel, která pomůže.

Ovesné vločky
Ovesné vločky dokážou nádherně zklidnit místo, které je červené a citlivé. Smíchejte vločky s vodou, nechte odstát a vzniklou pastu naneste na postižené místo a nechte působit. Jakmile pasta zaschne, sundejte ji a místo omyjte studenou vodou. Bude pak krásně zklidněné.

Pozor! Pokud víte, že máte na hmyzí štípnutí alergii nebo někdo z vašeho okolí, tyto rady nezkoušejte, místo zaledujte a raději hned navštivte lékaře, nebo použijte léky k tomu určené. 

Zdroj: autorka článku, Mall, Vitalia, komunalniekologie, studie

Reklama