Minulý týden jsme na stránkách Žena-in probírali, jak správně pečovat o nohy a předcházet nejrůznějším trampotám s nimi spojenými. Někdy se ovšem objeví problém a je třeba ho řešit. Proto tu dnes pro vás máme pár rad a tipů, jak samy můžete vyléčit některé malé nožní neduhy.

Na péči o nohy se velice hodí kosmetika z Mrtvého moře. Pokud jste spíše na domácí a ryze přírodní léčbu, můžete použít také včelí produkt – propolis. Na mozoly, ošlapky, otlaky je vhodnější tinktura, na popraskané paty zase mast. Pokud netrpíte žádnými nedostatky ani alergiemi, doporučujeme také přípravky s avokádovým olejem.

 

A teď se podíváme, jak na vaše bolístky.

Bolavé nohy

  • tip na koupel: Do umyvadla teplé vody přidejte 1 kapku mátového a 4 kapky levandulového oleje. Ponořte nohy na 10 minut do lázně, aby se zmenšily otoky a pocit pálení.

Puchýře

  • tip na obklad: Naneste pár kapek levandulového oleje na studený obklad nebo náplast a přiložte na puchýře a citlivá místa. Nechejte působit nejméně 10 minut.

Popraskané paty

Uzavřete hluboké praskliny balzámem a nanášejte několikrát denně hydratační krém jako prevenci proti dalšímu praskání a krvácení.

Kuří oka

  • Snažte se zamezit dalšímu tlaku a (dle návodu) přikládejte náplasti na kuří oka s kyselinou salicylovou (k dostání v lékárnách).

  • tip na extrakt: Lihový výtažek připravíme z nakrájených oddenků kopřivy, sbírané na jaře při rašení listů. Byliny se zalijí 40'16 alkoholem a nechají se macerovat 14 dní. Tímto extraktem pak natíráme kuří oka několikrát denně.

  • tip na obklad: Vymáčejte půl hodiny v octě čerstvé břečťanové listy, pak je rozmačkané přivažte na kuří oko. Toto opakujte 8 dní, pak už by mělo jít kuří oko bez nesnází vyloupnout.

  • tip na mast: Mast na kuří oka: 60 g žlutého vosku, 10 g vazelíny, 7 g benátského terpentýnu a 5 g vazelíny salicylové, 5 g peruánského balzámu a 5 g borové pryskyřice. Vše vařte na mírném ohni tak dlouho, až se všechny součásti plně rozpustí. Pak odstavte a míchejte do vychladnutí. Rozpouštějte jedině v páře. Na kuří oka naneste na noc silnější vrstvu a převažte.

  • tip na vnitřní léčbu a prevenci: Čaj - nálev připravíme z jedné polévkové lžíce této směsi: 25 g kopřivy dvoudomé, 25 g květu lípy, 25 g natě meduňky lékařské a 25 g listu máty peprné. Směs zalijeme 200 ml horké vody. Pije se dvakrát denně jeden šálek čaje.

Křečové žíly – prevence

K prevenci můžete přispět cvičením nebo plaváním, protože tělesná aktivita posiluje krevní oběh. Také neseďte s nohou přes nohu a neopírejte si dolní končetiny o tvrdý okraj židle. V pravidelných intervalech během dne a hlavně večer si pokládejte nohy nahoru. Jezte stravu s vysokým obsahem vláknin, abyste předešla zácpě. Na povzbuzení střevní činnosti také skvěle působí džus z aloe vera. Pomoci může i kysličník křemičitý na posílení žilních stěn.

Otoky kotníků

Ponořte nohy až po kolena střídavě do nádob se studenou a vlažnou vodou se špetkou mořské soli.


Ztvrdlá kůže na nohách, na patách

  • Zkušenosti čtenářek doporučují používat pěnu či sůl do koupele, ta nohy údajně více “rozmáčí” a změkčí a odstranění odumřelé kůže je pak snazší. Na “suché” odstranění tvrdé kůže se všeobecně doporučuje bílá (kosmetická) vazelína.

  • tip na obklad: Nechejte macerovat v dobrém vinném octě hrst mladých lístků břečťanových a přikládejte je na postižené místo i s vodičkou, v níž se vyluhovaly.

Tolik naše tipy pro rychlou úlevu vašim nohám a možná i řešení vašich problémů. Napiště nám své zkušenosti! A pokud samy znáte nějaký další, užitečný a odzkoušený recept v péči o nohy, podělte se s námi o něj.

 

 

foto: zahraniční weby  

 

 

Reklama