624ea3ed9580ahed.jpg
Foto: Shutterstock

Napijte se

Voda: V první řadě určitě sáhněte po sklenici čisté vody. Dehydratace je totiž jednou z příčin bolesti hlavy. Důležité ovšem je dodržovat pitný režim v průběhu celého dne. Studie z roku 2015 prokázala, že pití vody je jednoduchým způsobem, jak bolest hlavy zmírnit a také jí zabránit.

Zázvorový čaj: Do pitného režimu můžete zařadit také bylinkové čaje (někteří lidé vsázejí na heřmánek nebo mátu) či čaj z čerstvého zázvoru. Studie z roku 2014 přišla se zjištěním, že vypití zázvorového čaje snížilo bolest u lidí, kteří trpěli migrénou. Pozor ale na množství – denní dávka čerstvého zázvoru je maximálně 4 gramy. Při překročení toho množství se mohou dostavit vedlejší účinky, jako je nevolnost, průjem apod.

Kofein: Některým lidem také pomáhá, pokud při bolesti hlavy sáhnou po něčem s obsahem kofeinu. Například po kávě, černém nebo zeleném čaji. To ale určitě nepomáhá všem a kofein má na různé osoby různé účinky. Podle Mayo Clinic může v menším množství bolesti tišit, ale pokud ho člověk konzumuje na pravidelné bázi ve vetší míře, může obtíže také vyvolávat.

Najezte se

Tohle ano: Spouštěčem může být rovněž pokles cukru v krvi, pokud jste dlouho nejedli. Tento jev je typický pro diabetiky, ale cukr v krvi během dne kolísá všem v závislosti na složení jídelníčku i pravidelnosti či nepravidelnosti konzumace. Sáhnout po něčem k snědku se tedy může vyplatit. Jenže po čem? Studie z roku 2020 naznačuje, že příznaky mohou mírnit potraviny s obsahem hořčíku. Další výzkum poukazuje na podobnou schopnost omega-3 mastných kyselin. Mezi zdroje hořčíku se řadí například banán, brambory, brokolice, dále také ořechy či tuňák. V ořeších a tuňákovi najdeme rovnou i slušné množství omega-3.

Tohle ne: Vědci se samozřejmě zabývali i tím, po jakém jídle v případě bolesti nesahat, protože by mohlo příznaky zhoršovat. Studie z roku 2020 hovoří například o alkoholu, potravinách s dusičnany či s tyraminem. Mezi ně patří například uzeniny, sýry, sójová omáčka, čokoláda apod.

624ea3f2d2852hedd.jpg
Foto: Shutterstock

Mačkejte

Akupunktura a akupresura vychází z mačkání určitých bodů na těle, což má přinést dotyčnému úlevu od různých druhů problémů. Podle Medical News Today se jeden z bodů, který má fungovat právě na hlavu, nachází na ruce. Jde o takzvaný bod Hegu, který je v měkké tkáni mezi palcem a ukazováčkem. Pokud vás hlava bolí na jedné straně, doporučuje se tento bod mačkat na ruce stejné strany. Pokud vás hlava bolí rovnoměrně, mačkejte ho střídavě na obou rukou. Bod je vždy vhodné stlačit palcem do mírné bolesti, patnáct vteřin počkat, uvolnit a opakovat do příchodu úlevy.  

Vyvětrejte

K bolesti hlavy může přispívat také špatná kvalita vzduchu v místnosti. O tom informuje například studie z roku 2012. Lidé, kteří pracují v kanceláří s méně kvalitním vzduchem, podle ní častěji trpěli bolestmi hlavy a migrénami. Proto určitě není od věci pravidelně větrat nebo pořídit čističku vzduchu.

Zdroje: Healthline, Bez hladovění, National Headache Foundation, Online Library, Pubmed, Mayo Clinic, Headache, The American Journal of Emergency Medicine, PLEFA, The Journal of Head and FAce Pain, Medical News Today, NCIB, Annals of Indian Academy of Neurology

Čtěte také:

Reklama