V první řadě je třeba si říci, že v případě domácích pomocníků od bolesti nemůžeme očekávat zázraky. Nikdy nebudou působit tak účinně a v delším časovém horizontu, jako by to dokázala pilulka. Zato nemají vedlejší negativní účinky na náš organismus a většinu z nich máme doma vždy po ruce.

Žena, která se chytá za tvář, protože ji bolí zuby.
Zdroj foto: Shutterstock

Zubní pasta s fluoridem

Vyčištění svědčí našemu chrupu za všech okolností, a tak i jako první pomoc v případě, že nás rozbolí. Použijte nejen klasický kartáček, ale také ten mezizubní nebo zubní nit. Pomůže odstranit případné zaseklé zbytky jídla a plak. Už to samotné může od největší bolesti pomoci. Nezapomeňte ani na zubní pastu s fluoridem. Té si můžete následně trochu nanést i na bolavé místo. Pokud vás trápí bolest zaviněná obnaženými krčky, je vhodné používat zubní pastu se znecitlivujícím účinkem.

Sůl nad zlato

Platí to, i co se bolavých zubů týče. Sůl působí jako dezinfekce a pomáhá snížit otok v ústech. Ve skleničce teplé vody rozpusťte půl čajové lžičky soli a dutinu ústní si roztokem půl minuty vyplachujte. Rozhodně ale slanou vodu nepolykejte.

Přiložte ledový obklad

Na oteklou tvář skvěle účinkuje a okamžitou (alespoň částečnou) úlevu od bolesti přináší klasický ledový obklad. Chlad zmírňuje otok a dokonce i zánět. Sáček s ledem zabalte do ručníku (ne napřímo) a přiložte na bolavé místo. Používejte ho ale přerušovaně, abyste neublížili pokožce obličeje. Ideálně 20 minut a pak zase až po pár hodinách.

Použijte hřebíček

Řeč je o koření, které běžně používáme v kuchyni do sladkých i slaných jídel. A teď v sezóně i do svařáku. Proč vám pomůže i s bolestí zubů? Oplývá totiž analgetickými a anestetickými účinky a může tak fungovat jako medikament benzokain, který se nachází ve znecitlivujících gelech proti bolesti zubů. Navíc má i antibakteriální a antiseptické účinky, takže ničí bakterie a dezinfikuje. Nechce se vám tohle ne zrovna lahodné koření rozkousávat nebo cucat? Pořiďte si do zásoby hřebíčkový olej, který stačí nanést na vatový tampon a přiložit na zub a dáseň. 

Aplikujte česnek

Účinkovat proti bolesti zubů by měla i tato ne příliš voňavá zelenina. Navíc obsahuje látku allicin, která oplývá antibakteriálním účinkem. Udělejte si ze stroužku pastu, kterou aplikujete přímo na bolavé místo a nechte působit.

Je libo vanilku?

Sice nepatří mezi suroviny, které se běžně nacházejí v každé kuchyni, ale kdo ví? Pravý vanilkový extrakt (neslazený) obsahuje chemické látky vaniloidy, které mají schopnost aktivovat stejně receptory, jako kapsaicin. Pomáhá tak mírnit zánět i bolest. Navíc má i antistresový účinek.

Jak si nezadělávat na ještě větší bolest?

Bolavé zuby je dobré ještě více nedráždit teplým nebo studeným jídlem či pitím, stejně tak bychom se měli vyhnout sladkostem nebo kyselým potravinám. Neměli bychom je ani zatěžovat zbytečným kousáním. Raději volte kašovitou stravu. A samozřejmě co nejdříve vyhledejte zubního lékaře, protože každá bolest má svou příčinu, kterou je nutné včas řešit.

Zdroj informací: WebMD, Stomatologické centrum Diente, Kouzelné bylinky – Česká televize