Dokážete dát první pomoc a jste rozhodnuti v případě potřeby zasáhnout? Třetina Čechů by to podle průzkumu, který zveřejnila Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje, neudělala. Aby zraněnému ještě více neublížila. Jen 14 procent dotázaných věří, že by pomoci dokázali.

po

Podle průzkumu má přímou zkušenost s poskytováním první pomoci 22 procent respondentů. Strach z toho, že pomoc nezvládnou a pacient zemře, má 82 procent lidí. Záchranáři veřejnost uklidňují. „S případy, kdy by laik svojí pomocí pacientovi výrazně ublížil, se v praxi nesetkáváme,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek. Může se prý stát, že pomáhající při resuscitaci zláme pacientovi žebro, ovšem za cenu záchrany života. Nákazy od zraněného se při ošetřování obává 63 procent dotázaných.

I přes silné obavy by se snažilo první pomoc poskytnout 63 procent lidí. Pokud zavolají na linku 155, dispečerka jim při záchraně radí krok za krokem, co dělat, než dorazí záchranka. Jen jedno procento lidí v průzkumu přiznalo, že první pomoc vůbec neposkytli, ani nezavolali záchranku.

 

Jak zvládáte první pomoc vy?

Reklama