Srpnová zahrádka je sice v plném květu, ale je třeba už myslet na jaro. Některé trvalky „volají“ po přesazení. Dělení je nejlepší způsob, jak je zregenerovat, rozmnožit a dát jim nové místo, kde opět krásně pokvetou.

Také se vám zdá, že nejkrásnější období roku nějak rychle utíká? Nejlépe je to znát na květinách. Jako by to bylo včera, kdy jsem se radovala z prvních kosatců a teď bych málem propásla dobu jejich přesazení.

Srpen a časný podzim je nejlepším termínem pro dělení jarně kvetoucích trvalek. Patří mezi ně nejen zmíněné kosatce, ale třeba i konvalinky, pivoňky, orlíčky, japonské sasanky a mnoho dalších.

garden

Proč právě dělení? Tento způsob vegetativního množení patří mezi osvědčené způsoby, jak květiny zregenerovat, namnožit, nebo přenést na místo, kde se nám budou líbit ještě více.

Dělíme rostliny, které se na svém původním stanovišti příliš rozrostly, tísní ostatní druhy a už nekvetou tak bohatě, jak bychom si přáli, protože vyčerpaly živiny z půdy.

Jak na to?

Vyryjeme nejlépe celý trs. Většinou to dá dost práce, protože kořenový systém bývá hodně prorostlý. Nejlepším nářadím jsou rycí vidle, Jde to s nimi o něco snáz, a ke kořenům jsou šetrnější.

garden

Trs rozdělíme na několik částí, a co nejdříve přesadíme na předem připravené místo. Mělo by být hluboko zryté, dokonale odplevelené a přihnojené vyzrálým kompostem. Tato péče je nutná, protože trvalky (jak jejich název napovídá) vydrží na svém stanovišti 4-5 let, v případě pivoněk i mnohem déle.

Důležité rady na závěr:

Dbáme na to, abychom rostliny nezasadily hlouběji, než původně rostly. Některé druhy (pivoňky) by i několik let nekvetly.

Nesázíme na místa, kde po léta rostly. Nemáme-li jinou možnost, o to větší jámu musíme vykopat a dokonale připravit a přihnojit půdu.

Pokud pracujeme za slunečného počasí, vybereme si spíš ranní hodiny nebo podvečer, aby kořeny nezasychaly.

Čtěte také:

Reklama