shutterstock-282080363.jpg

Foto: Shutterstock

„Každá slečna dospívá jinak a jindy, a tak neexistuje přesný čas, kdy by jim rodiče měli pořídit první podprsenku. Obecně ale platí, že je to tehdy, když jim začnou růst prsa, což většinou bývá mezi 11 a 12 lety,“ doporučuje bra fitterka Zdeňka Sahulová.
 
Někdy se však může stát, že si dívka přijde o první podprsenku říct dříve. Ani to by rodiče neměli ignorovat. I když slečna ještě podprsenku fyzicky nepotřebuje, může se díky ní cítit sebevědoměji, příjemněji a možná také nechce zůstat jediná ze svých kamarádek, kdo ještě nosí jen košilku. Nejlepší první volbou je proto spíše sportovní podprsenka bez kostic, která bude představovat pozvolný přechod od zmíněné košilky.braa.jpg

Foto: Shutterstock

Začněte lambádou nebo braletkou

„První podprsenka musí být pohodlná, tedy vyrobená z příjemných materiálů, nejlépe bavlny. Střihově je ideální lambáda nebo braletka. Důležité je, aby podprsenka byla bez kostic. Protože však dívky v tomto věku rychle rostou, hlídejte zvětšení prsou, ale i obvodu hrudníku,“ upozorňuje Sahulová.
 
Slečny často velmi touží po push-up podprsence, ta se ale v dospívajícím věku, kdy se prsa stále ještě vyvíjejí, nedoporučuje.

shutterstock-789993439.jpg

Foto: Shutterstock

Základní pravidla pro výběr podprsenky

Tento typ podprsenky je pak zásadní vybírat podle následujících pravidel: Obvod podprsenky by měl k tělu příjemně přiléhat a zároveň být dostatečně volný, aby bylo možné se pohodlně nadechnout a prádlo neškrtilo. V zadní části by podprsenka neměla jít odtáhnout od těla na více než tři prsty. Zapínání by mělo být ve stejné výšce jako přední část podprsenky, tedy ani moc vysoko, ani příliš nízko.
 
Prsa z košíčků nesmí přetékat, ale zároveň by v nich ani nemělo být příliš volného místa. „Nezapomeňte, že velikosti košíčků se zmenšují, nebo naopak zvětšují úměrně s velikostí obvodu. To je častý důvod, proč saháme po špatné velikosti. Například košíček B je u obvodu 70 menší než u obvodu 80,“ dodává častou chybu.

FotoJertt.jpg

Foto: Se souhlasem Tezenis 399 Kč / Astratex 1079 Kč / Etam 559 Kč

Zdroje: Bra fitterka Zdeňka Sahulová, Tiskové materály Astratex