Tentokrát se nám podařilo pro Atlas psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz získat opravdu něco extra. Chovatelky plemene husky, paní Michaela Semeraková, si přivezla ze Švédska prvního thajského bangkaeva u nás!

Sledujete náš Atlas psích plemen? Potom pro vás máme skutečnou bombu! Exkluzivně pro magazín ŽENA-IN.cz jsme vyzpovídali paní Michaelu Semerakovou, která si přivezla od švédského chovatele v Evropě doposud (bez nadsázky) raritní plemeno thai bangkaew dog. Jde o prvního zástupce tohoto plemena u nás a paní Michaela nám poskytla i několik informací ze standardu, jehož český překlad zatím není schválený, tak tedy...

bangkaew

Thajský bangkaew
(Thai bangkaew dog)

  • Země původu: Thajsko
  • Užití: Společenský pes

FCI klasifikace (Standard č. 358):

  • Skupina 5 špicové a primitivní plemena
  • Sekce 5 asijští špicové a příbuzná plemena
  • Bez zkoušek z výkonu
  • Prozatímně uznané plemeno

Jakmile bude český standard schválený, samozřejmě na něj z tohoto článku odkážeme.

Douška z historie plemene a celkový vzhled, jak nám je zaslala paní Michaela

bangkaew

Dog Bangkaew je staré plemeno, které pochází z vesnice Bangkaew, v oblasti Thanang-Ngam distriktu Bang-Rakam provincie Phitsanulok v Thajsku. Původ plemene sahá až ke křížencům černobílé feny místního buddhistického opata a nyní zaniklého divokého psa, předka dnešního plemene.

V roce 1957 se začalo se selektivním šlechtěním, jehož výsledkem je současná populace. Plemeno Thai Bangkaew je považováno za vzácné dědictví provincie Phitsanulok. Tito psi jsou chováni v celé provincii, plemeno se stalo oblíbené celostátně a nyní je chováno v celém Thajsku.

Thai bangkaew má čtvercovou stavbu, je dobrých proporcí, nikdy na nízkých nohou, s poměrně širokým a hlubokým hrudníkem. Má dvojitou srst, která by měla tvořit límec kolem krku a ramen a dobře osrstěný ocas. Osrstění je výraznější u psů než u fen. Psi mají přirozeně silnější kosti než feny.

A nyní už k samotné psí slečně Kirschus, nebo chcete-li jejím „šlechtickým“ rodovým jménem Tintavon Leo Ananta Thewi, kterou si přivezla paní Michaela...

kirschis

Co vás to napadlo, pořídit si takhle neznámé plemeno?
V dnešní době moderních technologií a sociálních sítí jsem narazila na fotku krásného a zajímavého psa, který vyhrál titul BIG na jedné ze zahraničních výstav. Začala jsem pátrat, co je to vlastně za plemeno, jakou má povahu a jak má vypadat, neboť jsem se postupem času setkala s velmi odlišnými typy psů v rámci plemene. Oproti siberianům, které chováme přes dvacet let, je to povahově velmi odlišné plemeno. Je tiché, štěká zcela výjimečně a je vázané ke své rodině. Čím víc jsem o plemeni věděla, tím víc jsem po něm toužila. Nakonec jsem si pro vysněné štěňátko letěla to Švédska, k prvnímu chovateli tohoto plemene v Evropě... (mimo jiné pro dceru psa, který ve mně vzbudil zájem o toto plemeno.) V Evropě jich je jen pár, ale v zemi své původu, kde ho například chová i královská rodina, jde o velmi rozšířené plemeno.

Je skutečně první u nás v republice?
Kirschis je první jedinec tohoto plemene v České republice a střední a východní Evropě vůbec.

Jak se vám zatím jeví povahou, bude to kliďas, nebo divous?
Povahově je fenka klidná a velmi učenlivá. Povahově bych ji přirovnala k německým špicům (ostatně jde o asijského špice).

kirschis

Co jste se dozvěděla od chovatele? Má nějaká výchovná specifika?
Thajský bangkaew je jako každý špic velmi aktivní, bystrý, inteligentní, věrný, ostražitý a přirozeně poslušný. Plemeno je snadno vycvičitelné. Vůči cizím lidem je toto plemeno rezervované nikoliv však bázlivé.
Plemeno je velmi odolné a přitom skromné. Ve své domovině, kde přeci jen vládne zcela jiný vztah ke zvířatům než v Evropě, musí vyžít z mála.
U plemene je výrazný pohlavní dimorfizmus. Zvláštností je holé bříško, aby se mohl lépe chladit. Navíc je potřeba počítat s tím, že v jeho domovině je v období naší zimy léto a tak není zvláštností, že v lednu pes líná.
Specifikem plemene je jistá paličatost, která vyžaduje důslednost.

Pro koho je tenhle pejsek vhodný a pro koho ne?
Myslím, že bangkaew je naprosto univerzální plemeno vhodné pro širokou veřejnost. Své rodině je naprosto oddaný.

Už vás zvládl něčím překvapit, pobavit, potěšit nebo naštvat?
Kirschis mě překvapila vytím. Naučila se to během jednoho dne od haskounů. Jinak jde o plemeno, které normálně štěká velmi málo.
Jde opravdu o velmi učenlivé plemeno, na své jméno slyšela během jednoho dne, během týdne věděla, co smí a co ne.
Překvapila mě svou aktivitou a nebojácností až drzostí vůči ostatním psům. Jediným nešvarem, který se nám nedaří odnaučit, je „zakusování“ kabelů ... asi má stále pocit, že toho „hada“ musí zakousnout. Ostatně to je mj. náplň tohoto plemene v Thajsku.

  • Příští týden se v našem atlasu objeví povídání o psech husky, které také chová Michaela Semeraková ve své chovné stanici: www.siberianhusky.cz.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama