Rodiče by rádi měli propíchnutí dětských oušek za sebou co nejdříve. V minulosti bývalo zvykem, že novorozencům píchali ušní dírky hned v porodnici. Mělo se dokonce za to, že takto malé děti necítí bolest. Tento mýtus už je naštěstí překonán a také se od časného aplikování náušnic ve většině případů ustoupilo. Hlavně proto, že dítě je v takto útlém věku mnohem vnímavější k případným infekcím – jejich průběh bývá těžší než u starších děti s lépe vyvinutou imunitou. A navíc ouška miminek se v prvních měsících po porodu nejmarkantněji mění – narovnávají se a rostou.
Lékaři také často doporučují počkat s náušnicemi až po prvním očkování hexavakcínou, kdy by mělo být miminko chráněno před řadou nemocí. Jenže to je na konci třetího měsíce, kdy to s vlastním imunitním systémem miminka pořád ještě není žádná sláva.

shutterstock-236752054.jpg
Nejčastěji se proto odborníci shodují na čtvrtém až šestém měsíci jakožto nejvhodnější době pro aplikaci náušnic. Kojenec je po prvním očkování, začíná fungovat jeho přirozená imunita, udrží hlavičku i pozornost, ale ještě s vámi nebude bojovat tak urputně, jako osmiměsíční kojenec.
Ano, posledně jmenovaný bod je důvodem, proč není vhodné čekat s náušnicemi například do jednoho roku věku dítěte. To už mívá strach z lékaře nebo v případě separační úzkosti ze všech lidí. Většinou nevydrží mít hlavičku v klidu, aby mohlo být bez spěchu vybráno a označeno nejvhodnější místo aplikace. A pokud navíc zvolíte propíchnutí ucha jehlou, pro vytvoření druhé dírky už bude mít pramalé pochopení.
Dětská ouška by měl vždy píchat nebo nastřelit specialista. O obou možnostech se více dočtete zde

sperk.jpg
Náušnice pro malé parádnice

Malé holčičky si pravděpodobně na samotný výběr ještě nepotrpí, ale vzhledem k tomu, že se jedná o úplně první šperk, měly by si maminky dát s výběrem záležet. Mohou být památkou na celý život. Protože jsou dětská ouška citlivá, je vhodné vybírat šperky ze zlata, případně z chirurgické oceli. První náušnice dokonce občas bývají ze speciálního plastu. Ostatní materiály nejsou vhodné a mohou způsobovat podráždění a alergickou reakci. Přehánět by se to také nemělo s velikostí a hmotností. Čím menší, tím pohodlněji a rychleji se s nimi malé parádnice sžijí. Navíc nehrozí, že si za ně budou miminka tahat a neublíží si.


Více informací o čerstvě propíchnutých uších miminek se můžete dočíst v rozhovorech s první piercingovou specialistkou v České republice Mgr. Lenkou-Marií Šperlovou. Zde a zde.

Také si přečtěte:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama