Rodiče by rádi měli propíchnutí dětských oušek za sebou co nejdříve. V minulosti bývalo zvykem, že novorozencům píchali ušní dírky hned v porodnici. Mělo se dokonce za to, že takto malé děti necítí bolest. Tento mýtus už je naštěstí překonán a také se od časného aplikování náušnic ve většině případů ustoupilo. Hlavně proto, že dítě je v takto útlém věku mnohem vnímavější k případným infekcím – jejich průběh bývá těžší než u starších děti s lépe vyvinutou imunitou. A navíc ouška miminek se v prvních měsících po porodu nejmarkantněji mění – narovnávají se a rostou.
Lékaři také často doporučují počkat s náušnicemi až po prvním očkování hexavakcínou, kdy by mělo být miminko chráněno před řadou nemocí. Jenže to je na konci třetího měsíce, kdy to s vlastním imunitním systémem miminka pořád ještě není žádná sláva.


Nejčastěji se proto odborníci shodují na čtvrtém až šestém měsíci jakožto nejvhodnější době pro aplikaci náušnic. Kojenec je po prvním očkování, začíná fungovat jeho přirozená imunita, udrží hlavičku i pozornost, ale ještě s vámi nebude bojovat tak urputně, jako osmiměsíční kojenec.
Ano, posledně jmenovaný bod je důvodem, proč není vhodné čekat s náušnicemi například do jednoho roku věku dítěte. To už mívá strach z lékaře nebo v případě separační úzkosti ze všech lidí. Většinou nevydrží mít hlavičku v klidu, aby mohlo být bez spěchu vybráno a označeno nejvhodnější místo aplikace. A pokud navíc zvolíte propíchnutí ucha jehlou, pro vytvoření druhé dírky už bude mít pramalé pochopení.
Dětská ouška by měl vždy píchat nebo nastřelit specialista. O obou možnostech se více dočtete zde


Náušnice pro malé parádnice

Malé holčičky si pravděpodobně na samotný výběr ještě nepotrpí, ale vzhledem k tomu, že se jedná o úplně první šperk, měly by si maminky dát s výběrem záležet. Mohou být památkou na celý život. Protože jsou dětská ouška citlivá, je vhodné vybírat šperky ze zlata, případně z chirurgické oceli. První náušnice dokonce občas bývají ze speciálního plastu. Ostatní materiály nejsou vhodné a mohou způsobovat podráždění a alergickou reakci. Přehánět by se to také nemělo s velikostí a hmotností. Čím menší, tím pohodlněji a rychleji se s nimi malé parádnice sžijí. Navíc nehrozí, že si za ně budou miminka tahat a neublíží si.


Více informací o čerstvě propíchnutých uších miminek se můžete dočíst v rozhovorech s první piercingovou specialistkou v České republice Mgr. Lenkou-Marií Šperlovou. Zde a zde.

Také si přečtěte:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama