První skupina cizinců, kteří kvůli ekonomické krize přišli v České republice o práci, dnes před 14. hodinou zdarma odletěla z ruzyňského letiště domů do vlasti.

Jde o 16 lidí mongolské národnosti, kteří využili nabídku ministerstva vnitra a zapojili se do její akce Dobrovolný návrat. Z Prahy směřuje skupina do německého Frankfurtu a odtud do mongolské metropole Ulánbátaru.

„Největší zájem o pomoc českého státu je mezi Mongoly, mezi Vietnamci moc velký není,“ uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Za první tři dny projektu evidovalo ministerstvo vnitra přes 200 žádostí , hlavně právě Mongolů.

Od pondělí mají propuštění cizinci možnost požádat v rámci projektu dobrovolných návratů o bezplatnou letenku do své vlasti a příspěvek do začátku 500 eur (cca 14 500 korun). Ministerstvo vnitra umožňuje návrat nejen nezaměstnaným cizinců, ale samozřejmě také jejich rodinám. Děti pak dostávají příspěvek ve výši 250 eur.

Stát chce celou akcí zabránit přechodu nezaměstnaných cizinců do ilegality, a v důsledku toho i hrozbě nárůstu kriminality a organizovaného zločinu.

První fáze „deportace“ bude trvat osm měsíců a bude ji moci využít 2000 cizinců. Podmínkou je, že žadatel musí prokázat nedostatek finančních prostředků. Vláda počítá s náklady ve výši 60,7 milionu korun.

Připadá vám postoj státu vůči cizincům spravedlivý? Nejedná se ze strany ČR o zneužití tíživé situace cizinců a o porušování lidských práv?

Reklama