Paní Šperlová, v minulé části rozhovoru jsme řešily nejvhodnější možnou péči o čerstvě nastřelené či propíchnuté dírky pro náušnice. Vy jste zmínila osvědčené postupy, které se liší od těch zažitých. Co ještě můžeme udělat navíc, abychom předešli zánětu dírky v oušku?
Náušnic a dírek se zbytečně nedotýkáme. Apeluji hlavně na maminky, které jsou takové „olupovatelky“ všech zaschlinek, drobečků a podobně. Všechny nečistoty se odmyjí, případně je setřeme rohem kapesníčku. Pokud maminka kojí, lze dále jako prevenci použít na dírku v ušním lalůčku dítěte mateřské mléko. To je sterilní a obsahuje tuky, vitaminy a bílkoviny jako imunoglobuliny, což jsou protilátky. Někdy dokáže zabránit rozvoji zánětu v jeho počátku.
5ab0eb432831eobrazek.jpg

Jenže co když ani to nezabere a dírka začne přeci jen hnisat?
Hnisající dírky je nutno přeléčit mastí s antibiotiky. Mast je na předpis, proto je vhodné navštívit lékaře. Ideálně dermatologa. Nemáme-li možnost, tak pediatra či praktika. Náušnice se ale ponechává v dírce a mast se maže do jejího okolí, nikoli do ní. Jakmile totiž náušnici v době zánětu vyjmeme, dírka se velice rychle slepí a sroste. Náušnici pak po ukončení léčby již nejde nasadit. Náušnice se vytahuje jen u protrahovaných zánětů, které nelze zaléčit ani po měsíci a déle. V těchto případech náušnice může dírku dráždit a tvoří tak cizí těleso v ráně. Po vytažení náušnic u takovýchto vleklých zánětů se dírka velmi rychle začne hojit. Pokud nedojde k uchování dírky, tak po úplném zhojení je možno dírku znovu nastřelit.

Může se zánět objevit třeba až za rok po aplikaci náušnic?
Ano. Při problémech s dírkami, kdy máme dírky píchnuté již řadu let a drobné podráždění a záněty se objevují stále dokola, může to mít několik příčin. Často je to nevhodným materiálem náušnic. Obvykle jde o bižuterní kovy, kdy na ně má pacient přecitlivělost či dokonce již alergii. V takovém případě je nutné okamžitě přestat tyto kovy používat. Náušnice z vhodného kovu je nutné sterilizovat a dírky přeléčit. V těchto případech je často doporučován Fucinar, který je vhodný na záněty alergického původu. Někdy ovšem nemusí jít o přecitlivělost a alergii, ale o zasažení dírky kvasinkami nebo mykózou. Tehdy opět navštívíme dermatologa, který zvolí vhodný postup.

U zánětu dírky v chrupavčité části je nutno navštívit lékaře co nejdříve. Chrupavka nemá cévní zásobení a náš imunitní systém tak má omezené možnosti v boji se zánětem. Lalůček je sice prokrvený dostatečně, to ale neznamená, že lékaře navštívíme až za týden. Ani v tomto případě bychom neměli dlouho vyčkávat.

Co ještě bychom měli při zánětu dodržovat?
Při léčbě zánětu postupujeme dle pokynů lékaře. Zároveň dodržujeme dostatečnou hygienu a často se sprchujeme. Náušnice musí být povolená na nejzazší možnou mez, aby případný otok dírky netlačil náušnici do tkáně.

Prevencí zánětu je mimo jiné i ponechání prvních náušnic v dírkách, dokud ty se nezahojí. Jak dlouho to trvá, respektive kdy je možné šperky vyměnit?
Nastřelené náušnice nemusíme měnit vůbec, můžeme je nosit dlouhodobě. Pokud je ale chceme vyměnit třeba za zlaťáčky od babičky, tak doporučuji až po částečném nebo úplném zhojení dírky. U nás doporučujeme nejdříve za tři měsíce, optimálně však za půl, tři čtvrtě roku až rok. Má to svá opodstatnění.

Pokud dírka není plně zhojená, můžeme výměnou náušnic snadno zavléci infekci. Další problém je, že následné náušnice bývají zahnuté, a často mají na konci klapky háček. Čerstvá dírka má tunýlek velmi křehký a slabý, nasazováním náušnice ho můžeme poškodit natržením, shrnutím, vytvořením duplicitní dírky a podobně.

Nasazovaná náušnice by ale určitě měla být sterilní. Ideálně ji vyvařte minimálně patnáct minut v čisté vodě. Nemusíte se bát, zlato má tavnou teplotu přes 1 000 °C. Opět připomínám, že líh není dezinfekce, raději tedy použijte dezinfekci na lékařské nástroje.

Obecně nechávám výměnu v režii maminek s doporučením délky nošení prvních náušnic. Co se nastřelených náušnic týče, také na jednu stranu můžeme říci, že když jsme je jednou pořídili, ať si to odpracují.

U dospělých klientů ale někdy děláme ústupky s výměnou po dvou měsících, vyžadují-li to okolnosti. Například ples, svatba a podobně. Ale jen při zachování hygienického standardu a sledování dírky po výměně přibližně po prvních sedm dní, zda nedošlo k zavlečení infekce. Tak je třeba dbát na to, abychom za náušnice zbytečně nezachytávali při převlékání. Když už k nehodě dojde, zatržené náušnice vydezinfikujeme a vrátíme co nejdříve do dírky.

Jak dlouho je možné nosit nastřelené náušnice?
U kovových náušnic výrobci neuvádí délku nošení a poskytují nastřelovací náušnice i jako běžné náušnice. U plastových nastřelovacích náušnic výrobce uvádí délku nošení v řádu několika měsíců s tím, že se následně mají vyměnit za trvalé plastové náušnice. Ty jsou ale vyrobeny ze stejného materiálu. Osobně toto chápu spíše jako marketingový tah. Všechny náušničky nosí klienti různě dlouho i dlouhodobě. Já osobně měnila plastové náušnice u své dcery po dvou letech.

Mgr. Lenka-Marie Šperlová
•             první piercingový specialista uší v ČR
•             střední i vysokoškolské studium se zdravotnickým a pedagogickým zaměřením
•             aplikaci náušnic tedy provádí vyšší zdravotnický personál, nikoli zdravotní sestra
•             licence na porušování kontinuity lidské kůže je samozřejmostí
•             píchání a později nastřelování a náušnic se věnuje od roku 1995
Více na www.nastrelovani-nausnic.cz.

Čtěte také:

Uložit