Čerstvé nastávající maminky - prvorodičky, kterým okolnosti a štěstěna dovolí radovat se z jiného stavu, o němž se nedávno dozvěděly, vyrážejí velmi často buď do obchodu s těhotenskou módou, nebo dětským zbožím.

Když ale čekáte své první dítě a nemáte možnost srovnání ani vlastní zkušenost, ocitáte se ve světě, kterému vlastně vůbec nerozumíte. Jste-li ve stejné situaci, jako jsem byla já, a chcete se vyhnout nákupům, které kromě chvilkové radosti nepřinesou vlastně žádný užitek, zkusím vám poradit.

nákup

Obrovská vlna štěstí, euforie, pláč... to všechno máte po prvních dnech, kdy jste zjistila, že čekáte své první miminko, za sebou. Hlavou vám běží spousta otázek, hlavně nic nezanedbat! Pravděpodobně ale ještě dřív, než se pustíte do studování různých internetových diskusí a maminkovských webů, se vrhnete do víru prvních nákupů. Zřejmě hned nepoběžíte pro nový kočárek, ostatně jeho výběr vyžaduje více pozornosti a zkušeností, které se teprve budete snažit získat (a že to nebude jednoduché!), ale pořád je tady spousta možností, kam můžete vyrazit a udělat si „malou radost“. Koupíte první věc pro vaše budoucí miminko, nebo pro sebe jako nastávající maminku. Co to bude?

Když vyrazíte do obchodu s dětským zbožím

Pokud jste nikdy předtím v podobném obchodě nebyla, nebudete asi vycházet z údivu. Ze všech těch vymožeností, které dnešní trh pro děti nabízí, vám půjde hlava kolem. U některých stojanů strávíte hodnou chvíli, než vůbec pochopíte, co na nich vlastně vidíte... a možná se vám to ani nepodaří. :)

Jste-li opravdu nezkušená a nevíte si rady, zajděte do oddělení s oblečením. Tady celkem nemůžete šlápnout vedle. Háček je jenom v tom, že v začátku těhotenství netušíte, jestli čekáte chlapečka, nebo holčičku, a jak záhy zjistíte, 90 procent oblečení v obchodech je buď růžové, nebo bledě modré.
Naštěstí je tu ale dost věcí i pro tzv. „newborn“ děti, tedy novorozeňata, které jsou většinou bílé či béžové - a tady skoro nemůžete sáhnout vedle. Koupit můžete body, které se většinou prodává v sadách po více kusech, nebo třeba dupačky.

dupackyU mě to při prvním nákupu vyhrálo tohle pyžamko, o jehož praktičnosti už dnes, poté, co jsem se v průběhu těhotenství postupně dozvěděla, nejsem úplně přesvědčená... ale byl to prostě můj první nákup, a na ten se nezapomíná. Vyprala jsem ho hned po příchodu domů, uložila ho do nočního stolku vedle své postele a večer před usnutím, tajně, protože mi to v tu chvíli všechno přišlo tak moc neuvěřitelné, jsem si ho prohlížela. Už teď ale tuším, že i když ho třeba svému budoucímu potomkovi nikdy neobléknu, bude to vždycky pěkná vzpomínka...

Když chcete něco na sebe

Z vlastní zkušenosti nedoporučuji unáhlenou návštěvu specializovaných obchodů s těhotenskou módou. Alespoň ne v začátku těhotenství, kdy vlastně žádné speciální oblečení ještě nepotřebujete. Sama jsem v žádném z těch, které jsem navštívila, neobjevila nic, co bych si nemohla pořídit jinde.

nákup

Počítejte s tím, že tak jako ve všech prodejnách, které se soustředí na určitý sortiment, tak i v těch pro těhotné, je všechno mnohem dražší - a nemusí to nutně znamenat, že kvalitnější.
Já sama jsem v takovém speciálu koupila v začátku těhotenství obyčejné tenké punčocháče za naprosto nekřesťanskou cenu (jak by řekla moje babička). Prostě jsem nevěděla, že jsou k dostání i jinde, třeba ve větších obchodních řetězcích, které prodávají i módu pro těhotné (například HaM, Lindex), nebo dokonce ve zdravotních potřebách, kde jsou i v lepší kvalitě, s lehkou kompresí, která pomůže vašim natékajícím nohám - a navíc za daleko příznivější cenu.

A jaký byl váš první nákup? Využila jste ho, nebo dodnes slouží jen jako vzpomínka na první chvíle těhotenství?

Čtěte také:

Reklama