První miminka letošního roku přišla na svět ve středočeském kraji. Jak uvedl server Novinky.cz, stala se jimi podle dostupných informací děvčátka Alžběta Križovenská a Lucie Nepovíjivá. Loni se první děti narodily na jihu Moravy.

Mezi prvními občánky, kteří se v úterý ve všech 13 krajích a v Praze narodili, je podle dostupných informací devět chlapců a šest děvčátek. V Moravskoslezském kraji se prvním novoročním miminkem stal vietnamský chlapeček Nam z uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách.

Podle některých informací se mnoho rodiček snažilo přivést své potomky na svět ještě před příchodem Nového roku, a to kvůli tomu, že ode dneška budou mít nárok na menší mateřské příspěvky. Tyto změny prosadila vláda loni v rámci reformy veřejných financí, která platí ode dneška. V porodnicích však shodně důrazně popírali, že by dětem pomáhali na svět dřív, než byl jejich čas.

Porodné se dnešním dnem snižuje na 13 000 korun, a to na každé dítě. Dosud činilo 17 760 korun. Dvojčata dostávala 52 500 korun, nyní to bude 26 000 korun. Trojčata měla 78 750 korun, nově 39 000 korun.

Změny jsou ode dneška i v mateřské dovolené, která bude třírychlostní. Rodiče si mohou volit, zda s dítětem zůstanou doma dva, tři, nebo čtyři roky. Při nejkratší rodičovské dovolené budou měsíčně pobírat 11 400 korun, při tříleté 7600 a při čtyřleté 3800 korun.

Myslíte si, že je nynější porodné při současných cenách kočárků a základní výbavičky dostačující? Byla byste ochotná si kvůli mateřskému příspěvku nechat vyvolat předčasný porod?

Reklama