6486f9e3ae56dobrazek.jpgFoto: Shutterstock

Každý má potřebu experimentovat se svým vzhledem a líčením jinou. Někdo dokonce nemá žádnou a ani v dospělosti nemá chuť upravovat svůj vzhled líčidly. V pořádku. Toto je naprosto legitimní rozhodnutí. Co ale dělat, když vám dcera v deseti letech utíká do školních lavic s očními linkami většími, než mívala zpěvačka Amy Winehouse? Zákaz se dost často míjí účinkem, nebo způsobí hádky a ještě větší rozkol mezi dítětem a rodičem…

Jak to vnímají dnešní maminky?

Renata (42) svojí dceři Kláře nic nezakazuje. „Sama jsem se začala malovat velmi brzy i přes tehdejší odpor rodičů a dobře si pamatuji ty hádky. Myslím, že jsem měla ve 12 letech líp zmáknutý make-up než nyní po čtyřicítce. Výrazné líčení pro mě přestalo být důležité. Ale zpět k dceři. Začala v deseti a přiznávám, že je mi to jedno. Podporuji ji, pokud má takovou potřebu. Baví mě, že se spolu o tom můžeme mluvit a kupovat líčidla spolu, nutno dodat, že zatím používá jen řasenku a různé podkladové báze a moc si to užívá.“

Lenka (37) má úplně odlišnou zkušenost se svými dcerami – dvojčaty. Každá je jiná a každá se pohybuje v jiném prostředí, a i to má na ně vliv. Maminka Lenka se navíc nelíčí vůbec. „Jsem překvapená, jak moc odlišné moje patnáctileté holky v přístupu k líčení jsou. Jedna dělá moderní gymnastiku a make-up je pro ni třeba běžnou součástí přípravy před závody, druhá dcera dělá floorball a ani v patnácti o líčení zájem rozhodně nemá. Naopak. Jedna vstává každý den v šest hodin před odchodem do školy a velmi řeší svůj vzhled. Druhá si raději přispí, hodí na sebe první tričko, které najde, a utíká. Podle m je to způsobené i povahou. První dcera je nejistá a podléhá tlaku, že se líčit musí, tak druhá naopak toto vůbec nevnímá a neřeší. Líčení je ale dost často důvod jejich sporu, právě kvůli opačnému pohledu na věc…“

Poslední názor je od maminky Lucky (46), která nevidí důvod, proč by se její dcera měly líčit a jednoduše nastavila pevné hranice. „Nejsem příznivkyně líčení u dětí a moje holky mají do 15 smůlu. Já sama jsem se také líčila až na gymplu a make-up jsme použila snad až když jsme chodila do práce. Diskuze na toto téma nevedeme, prostě jsem to rozhodla.“

I tady se doporučuje s dětmi mluvit, vysvětlit jim svůj postoj na věc a vyslechnout si naopak jejich argumenty. Ještě nikdy neměly dívky tak jednoduchý přístup ke zkrášlující kosmetice a společnost ještě nikdy nevyvíjela takový tlak na předepsanou normu vzhledu. Sociálně sítě jako Tik-tok či Instagram to svými krátkými videy ještě podporují. To, že my máme od tohoto tlaku odstup, ještě neznamená, že ho mají naše 12leté dcery. Nevnímejme to jako katastrofu, že se chce dítě malovat. Zkuste za tím vidět kreativitu, zábavu, zabití nudy a naopak je upozorňujme na to, že není potřeba dodržovat tyto sociální normy.

Náš tip: Bezbarvé řasenky, gely na obočí a lesky na rty jsou dobrý první krok!    

Zdroj informací: respodentky, autorka článku

Přečtete si také: