Proč jsou syntetické látky zátěží pro nás i naši planetu?

Třídění odpadu je dnes už samozřejmostí. Přemýšleli jste ale někdy o tom, co se stane s vodou, kterou vypouštíte do odpadu po každém úklidu, praní či mytí nádobí? Kromě toho, že je špinavá, může obsahovat i řadu syntetických látek z konvenčních čisticích prostředků. „Syntetické složky se můžou získávat z fosilních surovin, jako je zemní plyn, ropa nebo uhlí. Některé syntetické látky se následně mohou rozkládat dlouhou dobu a představovat tak zátěž pro naši planetu,“ vysvětluje Lenka Hurná z oddělení výzkumu a vývoje společnosti Unilever.

Síla přírody

Vedle běžných čisticích přípravků existují i různé alternativy - osvědčené rady našich babiček nebo produkty tzv. ekologické drogerie. Obojí většinou spojuje totéž - využívají sílu přírody. „Ekologická drogerie je taková, která je šetrná k životnímu prostředí v průběhu celého svého životního cyklu. Pro lepší orientaci v produktech je dobré  řídit se například certifikací EU Ecolabel – neboli Ekoznačkou,“ radí Lenka Hurná. Složení ekologicky šetrných produktů na přírodní bázi se rozloží v relativně krátkém časovém intervalu a nezatěžuje tolik systém čištění odpadních vod. „Použití složek, které se vyrábí z rostlin, je udržitelnější než používání látek odvozených z ropy, protože rostliny jsou obnovitelný zdroj,“ dodává Lenka Hurná. Filozofií ekologicky šetrných výrobků není jenom biologická rozložitelnost a používání obnovitelných zdrojů, ale i recyklace obalových materiálů. Celý produkt je tak buď z celé nebo alespoň z velké části zcela recyklovatelný a zpracovatelný člověkem.

Můžeme si vybrat

Konvenční a ekologicky šetrné čisticí přípravky se tedy liší především ve složení, obalech, ale i ve způsobu výroby a v tom, za jak dlouho se výrobek rozloží na jednodušší látky, jako je oxid uhličitý, voda a amoniak. Ekologicky šetrné produkty jsou dnes dobře dostupné a je možné je využít téměř všude v domácnosti. Existují v podobě přípravků na mytí nádobí či tablet do myčky (např. od značky Seventh Generation), na praní, univerzální úklid celého bytu nebo mytí oken.

Reklama