Důležité zkypření a provzdušnění

641da21ba2843blobid0.jpg

Je důležité na jaře půdu nejprve prokypřit ručním kultivátorem. Tím dojde k nadlehčení a rozmělnění hrud. Hloubka prokypření se odvíjí od pěstovaných druhů. Pro brambory je nutné dokonalé prokypření do hloubky minimálně 20 centimetrů. Naopak pro přímý výsev zeleniny postačí hloubka prokypření deset centimetrů. Pak již stačí železnými hráběmi povrch dokonale urovnat a uhrabat. Tak je záhon připravený k setí a sázení. Důležitá je vlhkost půdy. Přeschlá zem se velice těžko zpracovává a zůstávají zatvrdlé hrudky. Naopak mokrá zem se lepí a hrudkovatí. Existuje jednoduchý test ideální vlhkosti půdy pro zpracování. Nabereme si do dlaně zem, silně ji zmáčkneme. Měla by se vytvořit spojená koule. Tu pustíme z výšky asi jednoho metru na zem, kde se má rozpadnout.

Založení kompostu

Jaro je také ideální pro založení kompostu. Ten by neměl chybět na žádné zahrádce bez ohledu na její velikost. Je to dokonalý a ekologický způsob přeměny organického zahradního materiálu na prvotřídní humus. Výběr místa rozhoduje o tvorbě kompostu. Vyhovovat mu bude polostín. Prudké slunce by totiž kompost vysušovalo, při vystavení dešti by přicházel o cenné živiny. Důležitý je dobrý přístup k tomuto místu, abychom mohli vzniklý kompost snadno vyvážet kolečkem. V dnešní době se už ustupuje od kompostování bez ohradníku. Hromada bez oplocení nepůsobí estetickým dojmem, navíc se zpomaluje proces kompostování.

641da399468d4blobid0.jpg

Kompostovací prostor by rozhodně neměl být menší než 1 m2. To by narušovalo průběh horkého rozkladu. Nezáleží na jeho tvaru, ale na třech základních faktorech – vzduchu, teple a vlhkosti. Vzduch se musí dostat i do jádra celé hromady. Správné složení kompostu je základ pro jeho správnou tvorbu. Rozlišují se dvě skupiny odpadu – zelený (bohatý na dusík) a hnědý (bohatý na uhlík). Zelený odpad se vyznačuje měkkostí a vlhkostí, patří do něj tráva, zbytky zeleniny a ovoce. Hnědý je suchý a tvrdý, např. větve, papír. Při zakládání kompostu začneme s 15 cm vrstvou hnědého odpadu. Na ní přidáme vrstvu listí, zbytků zeleniny a ovoce. Vrstvy hnědého a zeleného odpadu se střídají. Pozor ale na jejich poměr! Obecně platí, že na dva až tři díly hnědého připadá jeden díl zeleného. Proto čerstvě posekanou trávu neházejte bezmyšlenkovitě na kompost. Utvoříme z ní tenké vrstvy, které proložíme např. lepenkami, suchým listím nebo větvemi.

Údržba trávníku

I okrasný trávník potřebuje jarní údržbu. Trávník v zahradě je prostor, který využíváme k odpočinku, dětským hrám i aktivnímu pohybu. Mít na své zahradě dokonalý trávník je snem všech zahrádkářů, chalupářů i majitelů malých trávníčků v satelitních čtvrtí. Péče o pažit ale nezvládneme s kosou nebo srpem po dědečkovi. Dnešní trávník chce své, a tak jakmile začne na jaře obrážet, musíme začít s provzdušňováním. Pomocí vertikutačních hrábí vyčešeme stařinu a zpřístupníme cestu vláze a živinám přímo ke kořenům. Pro zlepšení přístupu vzduchu použijeme na závěr provzdušňovač. Vyplatí se také trávník čas od času usměrnit. Přerůstání travního drnu do záhonů nepůsobí příliš vzhledně, a tak musíme razantně zasáhnout a přechod mezi trávníkem a záhony oříznout.

641da372ac610obrazek.jpg

Hrábě Light™ lehké L

 • Lehké hrábě na listí a vyhrabávání trávníku i dvora
 • Speciální design pro ženy
 • Lehká oválná hliníková násada
 • Pogumovaná část násady z materiálu SoftGrip™ pro pohodlné uchopení
 • Otvor pro snadné skladování
 • Optimální povrchová struktura tlumí rázy a zajišťuje bezpečné držení
 • Plastový potah neklouže a chrání ruce před chladem

641da1430050cobrazek.jpg
Hrábě na zahradě jsou nutností. Více najdete na stránce zde: www.fiskars.cz

Hrábě QuikFit™ provzdušňovací

Tyto masivní hrábě jsou určené pro důkladné vyhrabání mechu a suché trávy z trávníku. Používají se s násadami QuikFit™, mající unikátní automatický dvojitý zamykací systém - vítěz ocenění Red Dot Award.

 • Ideální pro vyhrabávání mechu a uschlé trávy z trávníku
 • Pracovní část je z kvalitní kalené oceli
 • Doporučená násada: násada QuikFit™ Graphite L (č. 1000661) 

641da172ca811obrazek.jpg
Více najdete na stránce zde: www.fiskars.cz

Špičatý rýč White™

 • Špičatý rýč Fiskars White™ je lehký, snadno se používá a má elegantní design
 • Špičatá hrana čepele je ideální pro kopání, úpravu okrajů a sázení ve standardní travnaté půdě
 • Praktická velikost pro zahradničení v malých nebo stísněných prostorách
 • Hlava z bórové oceli je přivařena k lehké, ale pevné hliníkové násadě, která zajišťuje dlouhou životnost
 • Držadlo ve tvaru písmene D s pohodlným úchopem izoluje od chladu
 • Díky nášlapné ploše lze snadno prorazit půdu
 • Délka: 105 cm

Špičatý rýč White™ má špičatou ostrou hranu, která je ideální pro různé práce spojené s kopáním, úpravou okrajů a sázením. Ocelová hlava je přivařena k lehké, ale pevné hliníkové násadě, která zajišťuje vysokou odolnost. Držadlo ve tvaru písmene D s úchopem se pohodlně drží v ruce a lze za něj ryč zavěsit při uskladnění.

641da1ca081c2obrazek.jpg
Více najdete na stránce zde: www.fiskars.cz

Lopata Light™ lehká

Pro lopatu najdete vždy na zahradě uplatnění. Například pro založení kompostu. Výhodou této lopaty je snadné a pohodlné použití, zejména díky lehké hliníkové násadě a komfortnímu černému potahu SoftGrip™, který usnadňuje držení a chrání ruce před chladem. 

 • Ergonomie lopaty je navržena přímo pro ženy.
 • Lehká lopata se širokou čepelí se snadno ovládá a je vhodná pro zvedání a přesun půdy, kompostu nebo sněhu
 • Madlo ve tvaru D pro vyšší pohodlí uživatele

641da27058431obrazek.jpg
Více najdete na stránce zde: www.fiskars.cz

Doporučeno pro ženy:

1. Fiskars Light™
Zahradničení je nyní ještě více uspokojující. Lehké nářadí z řady Light™ vám přináší pohodu a eleganci do vaší zahrady. Fiskars řada Light™

Nejen že je řada nástrojů Light™ ideální pro odstraňování plevelů, přemísťování půdy, vytváření úzkých brázd pro výsadbu semen a cibulovin a dokonce i pro sklizeň okopanin, ale také se pyšní elegantním bílo-černým designem a dalšími praktickými vlastnostmi.

 • Lehká oválná hliníková násada
 • Plastový potah z materiálu SoftGrip™ neklouže, umožňuje příjemné držení a chrání ruce před chladem 
 • Otvor pro snadné skladování
 • Optimální povrchová struktura tlumí rázy a zajišťuje bezpečné uchopení

Máme v redakci vyzkoušené – tato řada je skvělá pro ženy, nářadí a další výrobky jsou velmi lehké a dobře se s nimi díky tomu pracuje.

641da4ad58d70obrazek.jpg

Více najdete na www.fiskars.cz

2. Vidle Light™ lehké rycí
Snadné a pohodlné použití, zejména díky lehké hliníkové násadě a komfortnímu černému potahu SoftGrip™, který usnadňuje držení a chrání ruce před chladem.

 • Ergonomie vidlí je navržena přímo pro ženy.
 • Lehké vidle pro kypření a obracení půdy, sklízení plodin a kompostování
 • Madlo ve tvaru D pro vyšší pohodlí uživatele

641da3bf7346eobrazek.jpg
Více najdete na www.fiskars.cz

Náš článek: