karl

Jestli přemýšlíte o prvním jarním výletě, ale do stále zmrzlé přírody se vám příliš nechce, máme pro vás tip. První letošní otevřený hrad. A rovnou Karlštejn!

Dědictví po Karlovi

Hrad Karlštejn už stojí skoro 700 let, založený byl králem Karlem IV. v roce 1348. Tento rok byl pro Karla velice plodný, kromě Karlštejna – důstojného stánku odpočinku, rozjímání a nakonec i korunovačních klenotů, ještě stihl Pražskou universitu (Karlovu) a Nové město pražské.  A jak se tehdy stavělo rychle! Za pouhých osm let od položení základního kamene už zde Karel trávil čas, dohlížel na dostavbu, na výzdobu interiérů - především hradních kaplí. Oficiálně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže ve Velké věži.

Na počátku husitských válek byly z bezpečnostních důvodů na Karlštejn převezeny české korunovační klenoty, které zde, s krátkými přestávkami, zůstaly uloženy téměř 200 let. To jen tak bokem. Dnes tady ale najdete jiný unikát.

Soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže, největší portrétní galerii českých panovníků v ČR, vystavenou repliku Svatováclavské koruny, unikátní hradní studnu.

k

A než sem vyrazíte, určitě se znovu podívejte na Vrchlického veselohru Noc na Karlštejně a pusťte ji i svým dětem. Vzpomeňte na Komenského. Škola hrou a názorným příkladem je nejlépe zapamatovatelná.

Z čeho vybírat?

K výběru je jako vždy první a druhý okruh.

První zahrnuje historické interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže, Královský sál předků, Hodovní a Audienční síň, Karlova ložnice s kaplí sv. Václava, renesanční interiéry děkanství, Hradní pokladnice, Klenotnice, bývalé hradní vězení a pár hradních ochozů. Tato trasa se otevřela poslední únorový víkend a je pro vás nachystaná až do listopadu.

Oba okruhy jsou přístupné pouze s průvodcem, na prohlídku počítejte s časem kolem jedné hodiny, v druhém případě skoro dvě.

Druhý okruh nabízí historicky nejcennější prostory hradu. Malou hradní obrazárnu se sbírkou grafiky, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kapli sv. Kateřiny, bývalou sakristii, visutý věžní most, Hradní lapidárium, Velkou obrazárnu, Hradní knihovnu s expozicí poslední přestavby hradu, věžní schodiště s nástěnnými malbami ze 14. století a hlavně kapli sv. Kříže. V tomto případě ale zatím nejásejte, tato expozice otvírá své brány až 1. června.

o

Vše, včetně kulturního programu na letošní rok, najdete na www.hradkarlstejn.cz

Už jste byli na Karlštejně? Jak se vám líbil?