Tak už jsem tady. V daleké Indii, tisíce kilometrů od našeho malinkatého Česka. Tak malinkého, že někteří Indové nechtějí věřit, že taková malá země existuje.
Jenom v Dillí, kde teď bydlím, žije asi 10 milionů lidí a pak spousta toulavých psů a vyzáblých krav odpočívajících na těch nejnemožnějších místech.

Ubytování mám zajištěné na české ambasádě, takže na indické poměry budu bydlet celkem luxusně.
Nádherná udržovaná zahrada, bazén a tenisové kurty jsou od okolního světa rámusu a špinavých ulic odděleny vysokou zdí. Místní zaměstnanci ambasády jsou milí a ochotně mě seznamují se spoustou praktických informací: na jaký trh si mám zajít pro ovoce, kam pro zeleninu, kde se dá sehnat chleba, který aspoň trochu připomíná ten náš český (už teď mi chybí!) a kde najdu laboratoř, která v případě střevních potíží zjistí, jestli nemám ve střevech broučky nebo améby.

Další rady už musím brát trochu s rezervou – třeba, že nemám nikdy chodit bosa po trávě, aby se mi do pat nezavrtali červíkové. Nebo, že ovoce nestačí jen pečlivě umýt v pitné vodě - pro jistotu je prý lepší ho chvíli máchat v roztoku hypermanganu. Nebo že se mám vyhýbat místním jídelničkám pod střechou – dhabám, abych z toho levného jídla a nasekaných chilli papriček nechytla nějakou ošklivou nemoc.
A hlavně pozor na Indy!

Já tu ale chci všechno poznat, ochutnat a očuchat, vidět toho co nejvíc … takže jsem si jako svoje indické motto vybrala „co mě nezabije, to mě posílí“, abych si Indii pořádně užila. Třeba si imunitu postupně posílím a jednou se spolu s davem Indů budu moci napít vody z Gangy, posvátné indické řeky, která i přes svou obrovskou špínu očišťuje.

Pořád mi nedochází, že jsem tak daleko od domova.
Dívám se na fotky svých nejbližších a svírá se mi hrdlo. Venku už je tma, ale vzduch je vlhký a teplota se pořád drží kolem 28 stupňů. Hrozně se potím a oblečení mám úplně mokré. Zvenku doléhá troubení aut a občas se ozvou skřeky bůhvíjakého zvířátka.
Ráno vstávám v půl sedmé, abych stihla svoji první lekci na univerzitě.
Jdu spát. Tak už jsem vážně tady!

       
Reklama