olenaaa.jpg

Foto: Profimedia

Ve válkou zpustošené Ukrajině, která se od února 2022 brání ruským silám, se prezident Volodymyr Zelenský a jeho manželka Olena Zelenská objevují jako tváře odporu a vzdoru. Zejména Olena je po celém světě uznávána jako humanitární síla, která pracuje v tandemu se svým manželem.

Po mnoha měsících od invaze, která vysídlila miliony Ukrajinců, se nyní první dáma země objevila na obálce časopisu Vogue, aby zde vyjádřila svůj názor. Nabízí vzácný pohled na vztah se svým manželem a na tým, který společně tvoří.

Na titulní stránce Vogue, která ji nazývá „diplomatkou v první linii a tváří emocionální ztráty svého národa“, je vyobrazena, jak sedí na mramorových schodech, útrpně se dívá do objektivu a má na sobě bílý saténový top s černými kalhotami. Za ní jsou vyskládané pytle kvůli bezpečnosti v případě bombardování.

„Pro speciální titulní příběh Vogue Zelenská a její manžel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský hovořili o životě ve válce, o svém manželství a společné historii a o svých snech o budoucnosti Ukrajiny,“ stojí v popisku k příspěvku na Instagramu.

Zelenská se dlouho po začátku války nemohla spojit s manželem ani s rodiči. „Ani nevím, jak bych ty měsíce přežila, kdybychom byli od sebe,“ řekla o svých dvou dětech. Když mluvila o prezidentovi, dodala: „Má to v tomto ohledu mnohem těžší. Trpí. A moje děti pak taky, protože se nevidí.“ Prezident dosud děti z bezpečnostních důvodů vidět nemohl. 

„První týdny po vypuknutí války jsme byli jen v šoku. Po Buče jsme pochopili, že to byla válka, která nás měla všechny vyhladit. Vyhlazovací válka. Poté, co se ruské síly stáhly z Buči po neúspěšném pokusu o obklíčení hlavního města Kyjeva, objevily se zprávy o údajných zvěrstvech páchaných na občanech,“ říká prezidentova manželka, která od té doby využívá své pozice k udržování diplomatických vztahů s globálními vůdci a zdůrazňování lidských obětí války.

V květnu se setkala s Jill Biden, když první dáma USA přijela na Ukrajinu. Obě se sešly na Den matek v jihozápadním městě Užhorod v přestavěné škole, která se proměnila v útočiště pro vysídlené občany. Začátkem tohoto měsíce Zelenská také navštívila Bílý dům, aby se soukromě setkala s Bidenem a zúčastnila se bilaterálního setkání s americkými představiteli. V projevu k zákonodárcům v Kongresu USA poděkovala za podporu a požádala vládu, aby poslala na Ukrajinu systémy protivzdušné obrany.

„Byly to nejstrašnější měsíce mého života a života každého Ukrajince. Těšíme se na vítězství. Nepochybujeme o tom, že zvítězíme. A to je to, co nás žene jít dál,“ cituje Vogue Zelenskou. K rozhovoru, jak uvádí publikace, došlo osobně v Kyjevě, hlavním městě Ukrajiny.

Na další exkluzivní fotografii, kterou zachytila fotografka Annie Leibovitz, pózují manželé Zelenští společně. Prezident má na sobě samozřejmě tradiční olivově zelené tričko. Popisek k fotografii prozrazuje, že když se Zelenský poprvé rozhodl kandidovat, Olenu to nenechávalo příliš v klidu. „Respektovala jsem jeho volbu a pochopila jsem, že to pro něj byl důležitý krok. Zároveň jsem cítila, že se můj život i život mé rodiny dost radikálně změní. Věděla jsem, že změna bude dlouhodobá a poměrně složitá,“ uvedla.

Prezident o své manželce mluví jako o „své lásce a zároveň nejlepší přítelkyni“. „Je také patriotkou a skutečně hluboce miluje Ukrajinu. A je to skvělá matka,“ řekl. „Věřím, že hraje velmi silnou roli pro Ukrajinu, pro naše rodiny a pro naše ženy. Má velmi silnou osobnost. A pravděpodobně je silnější, než si myslela. A tahle válka – no, každá válka pravděpodobně ukáže vlastnosti, které jste nečekali, že máte," vysvětluje.

Olena také zveřejnila na svém instagramovém účtu několik strašidelných snímků války, která drasticky změnila Ukrajinu, s popiskem: „Být na obálce Vogue je velká čest a sen mnoha úspěšných a prominentních lidí na světě. Jediné, co jim všem přeji, je, aby to nebylo kvůli válce v jejich zemích.“

Zdroje: Instagram Oleny Zelenské, Instagram Vogue Magazine, CNN

Reklama