Není divu, že se do hezké a chytré Ludmily Křížkové (1844-1879), které doma říkali „Uška“, slavný filantrop zamiloval. Půjčoval jí knihy, uvedl ji do společnosti a plánoval s ní budoucnost. Dokonce se s ní i tajně zasnoubil, jak si zapsal do svého deníku. Ze svatby ale sešlo. Temperamentní a podnikavá dívka se totiž obávala, že by v jejich rodině měla hlavní slovo Vojtova maminka a potenciální tchyně, dominantní Anna Náprstková, rovněž velmi činorodá žena.
Není bez zajímavosti, že se Vojta Náprstek nakonec oženil s Ludmilinou sestrou Josefou, rovněž mimořádnou ženou, ale teprve v roce 1875, dva roky po smrti své matky. Obě sestry Ludmila i Josefa patřily mezi zakladatelky Amerického klubu dam, který inicioval právě Vojta Náprstek po svém návratu z Ameriky a který sídlil v domě U Halánků.
Ten vznikl jako jeden z prvních českých ženských spolků a zároveň jako jeden z prvních českých spolků vůbec. Pořádaly se tu osvětové přednášky i praktické lekce pro moderní hospodyně. Zájem byl obrovský! Členství v klubu patřilo k dobrému tónu tehdejší české vlastenecké společnosti. K jeho členkám náležela většina ženské populace významných českých rodin – manželky a dcery spisovatelů, intelektuálů, novinářů, politiků.
Foto: Vojta Náprstek, iniciátor Ludmilina podnikání. Jan Vilímek, Public domain, via Wikimedia Commons
Vojta Náprstek byl nadšenec veškerého pokroku. Chápal, že práce v domácnosti je pořádná dřina, a proto se snažil ženám ulehčit práci. Při návštěvě Světové výstavy v Londýně ho okamžitě zaujala čerstvá novinka – šicí stroj. Tento převratný vynález přivezl do Prahy a představil na přednášce, které se zúčastnilo více než 200 žen. Úspěch byl mimořádný! Proto bylo objednáno šest strojů a přijel i agent americké firmy Wheeler a Wilson, aby je zájemkyním – přihlásilo se jich 48 – odborně předvedl. Byly objednány další stroje a firma získala v Čechách své zastoupení. První českou obchodní zástupkyní firmy Wheeler a Wilson se stala Ludmila Křížková. Stala se tak první českou podnikatelkou.
K tomuto odvážnému kroku se odhodlala na radu Vojty Náprstka, vždyť jí v té době bylo pouhých devatenáct let! Musela ale nejdříve absolvovat několikadenní náročné praktické školení ve Vídni. Po návratu do Prahy si otevřela svou první vlastní prodejnu ve Spálené ulici. S prodejem a předváděním nepřestala, i když se v říjnu 1863 provdala. Jejím vyvoleným se stal o deset let starší svobodomyslný vlastenecký novinář František Šimáček, zakladatel časopisu Posel z Prahy a pozdější redaktor Národních listů, kterého poznala při jedné společenské akci v domě u Náprstkových. Manželství bylo obdařeno dvěma syny – Jaroslavem a Bohuslavem.
Foto: Manžel František Šimáček. Jan Vilímek, Public domain, via Wikimedia Commons
V následujících letech se Ludmila se svým obchodem několikrát stěhovala a dokonce se i několikrát zadlužila. Zákaznicím v obchodě nabízela výuku šití na stroji i český návod. Prvotní nadšení ale vystřídá zjištění, zájem o stroje by sice byl, ale málokterá domácnost si může takový luxus dovolit. A tak Ludmile nezbývá, než v roce 1870 své podnikání na své poslední adrese v Ostrovní ulici ukončit.
Nadále se angažuje v ženském hnutí, pořádá přednášky, které vydává tiskem, překládá z ruštiny a angličtiny. Spolu s Karolínou Světlou zakládá Ženský výrobní spolek český. Stále spěchá! Jako by tušila, že se její život chýlí ke konci. Umírá v pouhých 34 letech pravděpodobně na tuberkulózu. Zanechává tu zdrceného manžela, který se už podruhé neoženil, a dva malé synky…
Zdroj inforamcí: Toulky českou minulostí, Milena Lenderová: K hříchu a modlitbě, Eva Kalivodová: O rodu v životě literatury. Browningová nebo Klášterský? Krásnohorská nebo Byron?, Wikipedie, Živá historie Speciál, History
Na našem webu jste si mohli také přečíst:
- Že nemají ženy technické nadání? Omyl! Mary Andersonová je toho příkladem…
- První auto jedoucí po silnici řídila žena!
- Sofia Kovalevská, první ruská matematička
Nový komentář
Komentáře
Děkuji
Děkuji za zajímavé čtení
Zase pro mě něco nového, děkuji
Moc pěkně napsané
Pěkné a zajímavé čtvrteční čtení, děkuji.
Příjemné početní!
Sňatky z rozumu, v tom krásném seriále Vojtěch Náprstech zasvěcoval švadlenky do umění šít na stroji a získat tak mnohem víc času pro ně a jejich vzdělávání. Zašly tam i obě "Přeslice", hlavní to ženské postavy. Zlá krev už se mi tak nelíbila, ty Sňatky byly pro mě přitažlivější.
Opět pěkný a poučný článek