Pravda, nebyla to až tak skvělá partie jako byl sestřin manžel francouzský císař Napoleon, ale syn portugalského krále, v jehož majetku byla i několikrát větší kolonie Brazílie, k zahození také nebyl. Zatímco Marie Luisa po ztrátě manžela i francouzského císařského titulu nalezla i osobní štěstí coby vážená parmská vévodkyně, Leopoldinin
Narodila se v roce 1797 ve Vídni z druhého manželství svého otce a podle všeho to byla mimořádně nadaná dívka, zatímco někteří její sourozenci na tom nebyli intelektově zrovna nejlíp. Vzpomeňme například epileptika Ferdinanda Dobrotivého, pozdějšího císaře, či jeho bratra Františka Karla, za nějž se s největším sebezapřením provdala – určitě s vidinou možného císařského titulu – matka Františka Josefa I. Žofie Bavorská.
Už jako malá Leopoldina hovořila kromě němčiny i italsky, francouzsky či anglicky a je známo, že se učila i česky. Kromě toho se zajímala o astronomii, mineralogii, zoologii a botaniku, dobře hrála na klavír a pěkně malovala. Dětství prožila v pohnuté době napoleonských válek, což život rodiny výrazně ovlivnilo.
Když přijel v roce 1816 do Vídně vyslanec portugalského krále s množstvím darů a žádostí o Leopoldininu ruku pro panovníkova syna, otec souhlasil, i když korunního prince Pedra provázela pověst proslulého záletníka navíc postiženého mírnou formou epilepsie. Nevěsta se takové důležité detaily o svém ženichovi vůbec nedozvěděla a vlastně se jí na její názor nikdo ani neptal.
Když pak dostala medailonek s ženichovým portrétem, z obrázku se na ni díval osmnáctiletý rozesmátý sebevědomý fešák s černýma očima. Nebylo divu, že se rázem zamilovala. Nemohla tušit, jak obraz klame, že Pedrova hezká tvář byla jeho jedinou devizou. Bohužel.
Dom Pedro byl nevzdělaný, hrubý člověk vulgárních mravů bez jakýchkoli duševních zájmů. Připomínal spíše pacholka od koní než člena královské rodiny. Byl sice inteligentní, ale jeho chování bylo naprosto nevypočitatelné. Uměl být žoviální a laskavý, ale vzápětí brutální a bezohledný. Obávané byly jeho záchvaty zuřivosti a abnormální sexuální apetýt. Nenechal na pokoji žádnou ženu, která se mu připletla do cesty, nevyjímaje komorné či černošské otrokyně. Většinu povahových vlastnost a sklon k epilepsii zdědil portugalský následník po své matce, která dělala svému manželovi peklo, zbytek byl výsledkem špatné výchovy, kdy na něj především mírumilovný otec prostě neměl čas. Tak takový byl Leopoldinin budoucí manžel, na nějž se tolik těšila.
Než došlo k sepsání svatebních smluv, Leopoldina se na svůj pobyt v cizině pečlivě připravovala. Především se učila portugalsky a také se nechala od své nevlastní matky, v pořadí již čtvrté manželky jejího otce, poučit o tom, co ji čeká o svatební noci.
Rodina portugalského krále v té době dlela v Rio de Janeiru v Brazílii, největší portugalské kolonii, kam prchla několik let předtím před Napoleonem. V roce 1815 byla zrušena kolonie a vyhlášeno Spojené království Portugalska, Brazílie a Algarve. Tato daleká země dělala starosti Leopoldininu otci, ale byl ubezpečen, že se v nejbližších letech hodlá rodina vrátit do Portugalska.
Svatba v zastoupení se konala v místě tradičních svateb Habsburků ve vídeňském augustiniánském kostele 13. května 1817, po níž následovaly mohutné oslavy, o nichž si povídala celá Vídeň. Leopoldina byla zatím bezstarostná a veselá a byla přesvědčená, že si vytáhla ten nejlepší los.
Leopoldina viděla, že portrét nelhal. Stejně spokojený byl i dom Pedro. I jemu se nevěsta s krásnou postavou, bílou pletí a tváří, z níž zářila dobrota a laskavost, okamžitě zalíbila. Dobrý dojem udělala nevěsta i na ostatní členy portugalské královské rodiny, nejvíc jí byl ovšem nadšený její tchán.
Slavnostní vjezd korunní princezny do ulic Ria se uskutečnil následující den a byl rovněž velkolepý. Skončil u královského zámku, v jehož kapli došlo k malému opakovanému obřadu. Teprve večer po slavnostní hostině se novomanželé odebrali do venkovského zámečku Boa Vista, který se měl pro nejbližší dobu stát jejich sídlem.
Tady prožila Leopoldina první zklamání. Zámeček byla jednopatrová budova ve srovnání s Schönbrunnem, Hofburgem či Laxenburgem více než skromná. Stála na malém kopci, obklopovala ji velká zahrada a nabízela krásný výhled na město, přístav a okolní přírodu. Ale to byly asi jediné přednosti.
Budova měla malé místnosti, navíc nevkusně zařízené, všude byla špína. Dvůr zámku nebyl dlážděný, takže se po dešti měnil v bahno. Leopoldina neměla v zámku kam složit věci, které si dovezla z domova, většina musela zůstat v bednách. Ačkoli nebyla zvyklá na přehnaný komfort, rozdíl mezi vídeňským a brazilským dvorem byl více než markantní. Ale zpočátku si nestěžovala.
Také v manželství se zatím neobjevily žádné mráčky. Novomanželé byli do sebe zamilovaní, prožívali spolu krásné dny i noci. Za čtyři týdny po svatbě nic netušící Leopoldinu překvapil manželův noční epileptický záchvat, který jí nahnal velký strach. A od té doby se začalo měnit Pedrovo chování. Už to nebyl ten přetvařující se pozorný manžel, ale panovačný a bezohledný sobec. Nutil ji dokonce, aby s ním navštěvovala jeho těhotné milenky. Stále častější útěky z manželského lože a porušování manželské smlouvy postavily Leopoldinu na pevnou zem. Dívčí sen o princi na bílém koni byl dosněn.
Leopoldina zůstala v nové vlasti sama. Její dvorní dámy a komorné musely na manželův příkaz zemi opustit. Manžel ji omezoval i finančně, odmítal jí vyplácet měsíční kapesné, které jí náleželo, a uvrhl ji do osobní i finanční závislosti. A ona se snažila předcházet konfliktům a všemožně se mu přizpůsobit. Své sestře Marie Luise se ale v dopise svěřila, že kdyby byla volná, nikdy by se nevdala…
Když se Leopoldinin tchán vrátil v roce 1821 do Portugalska, aby se zde opět ujal trůnu, zanechal v Brazílii právě svého syna Pedra, který zde za něj vládl jako regent. Tomu se však podřízené postavení vůči otci dlouho nelíbilo. Již za rok vyhlásil na Portugalsku nezávislost. Nedlouho poté 12. října 1822 bylo vyhlášeno Brazilské císařství. Prvním císařem se stal dom Pedro a Leopoldina císařovnou. Ta také vymyslela novou brazilskou vlajku, když spojila tmavou zeleň portugalského královského rodu Braganza se žlutou habsbursko-lotrinského rodu. I když byla Leopoldina prakticky neustále těhotná, starala se o ekonomiku země. Pozvala např. německé a rakouské rolníky, aby zde usadili a zúrodnili půdu, která zatím ležela ladem. Vynaložila také nemalé úsilí na to, aby evropské země uznaly Brazilské císařství jako nezávislý stát. A to se jí podařilo!
Její politické úspěchy i oblibu u prostého obyvatelstva nesl Pedro s nelibostí. V té době si našel stálou milenku Domitiliu, což znamenalo definitivní konec manželství císařského páru. Milence nechal postavit nejkrásnější palác v Riu, kam se v podstatě přestěhoval, zatímco Leopoldina s dětmi živořila v Boa Vistě. Její měsíční apanáž představovala desetinu toho, co dokázala Domitilia utratit za jediný banket pořádaný v jejím paláci.
Tragický osud první brazilské císařovny se dovršil v roce 1826, kdy opět těhotná Leopoldina po psychickém i fyzickém týrání svého manžela potratila a krátce před svými třicátými narozeninami zemřela.
Místem jejího posledního odpočinku se stal klášter Ajuda, odkud byly císařovniny ostatky v roce 1954 přeneseny do nově vzniklého Národního památníku, který byl postaven v místech, kde Pedro s Leopoldinou vyhlásili v roce 1822 nezávislost Brazílie…
Na našem webu jste si mohli také přečíst:
První brazilskou císařovnou se stala česká princezna
Doporučujeme
Komerční tipy
-
SPIRIT HOTEL THERMAL SPA*****superior: Když pár letních dní působí jako celý týden dovolené Někdy prostě není dost času na dlouhý odpočinek. Pro mnoho lidí je letní dovolená vzácným luxusem – jen pár dní na relaxaci a načerpání nové energie. Ale může skutečný odpočinek nastat v tak krátkém čase? Může vás jen pár dní opravdu osvěžit?
-
Letošní ročník Prima Hvězdného léta přinese řadu novinek Sedmý ročník Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží bude bohatý na novinky a nové tváře.
-
Praní po česku: Kdy zbytečně plýtváme a jak to dělat jinak? Praní je všední záležitost, o které málokdo přemýšlí víc než pár vteřin. Vložit prádlo, zapnout pračku a je hotovo. Jenže právě při praní děláme chyby, které nás stojí víc, než tušíme. Nejen spotřebovanou energii a vodu, ale i čas, peníze a životnost našeho oblečení. Přitom by stačilo přepnout na chytřejší režim.
-
Bakuchiol – co to je a proč byste ho měli zařadit do své péče o pleť? Pokud se zajímáte o kosmetiku, možná jste už narazili na pojem bakuchiol. Tato přírodní aktivní látka bývá označována za rostlinnou alternativu retinolu – účinné, ale často dráždivé složky bojující proti stárnutí pleti. Bakuchiol si však získává oblibu nejen u vyznavaček přírodní kosmetiky, ale i u dermatologů a beauty expertů. V čem přesně spočívají jeho benefity? A proč se vyplatí zvážit jeho zařazení do vaší každodenní rutiny?
-
Zhoršený zrak ovlivňuje paměť i psychiku seniorů: Neléčený šedý zákal může být rizikovým faktorem pro rozvoj demence Špatné vidění u seniorů není pouze otázkou nepohodlí, ale zásadně ovlivňuje celkové zdraví a každodenní fungování. Neřešené oční vady mohou vést ke zhoršení myšlení, a dokonce ke zvýšenému nebezpečí rozvoje demence. Starší dospělí se zrakovým postižením mají 2–3× vyšší riziko sociální izolace a deprese, kvůli narušení schopnosti orientace může vzrůstat pravděpodobnost úrazů. Odborníci varují, že péče o zrak by měla být u seniorů nedílnou součástí prevence.
-
Jaké doplňky stravy se vyplatí mít doma při ruce Náročné životní tempo, stres, těhotenství nebo vyšší věk – to vše zvyšuje nároky našeho těla na živiny. Jenže získat všechny potřebné vitaminy a minerály pouze z běžné stravy je dnes téměř nemožné. Právě proto hrají kvalitní doplňky stravy v péči o zdraví stále důležitější roli. Jaké z nich jsou klíčové a neměly by vám chybět v jídelníčku?
-
Po stopách ledového osvěžení v Česku: Vydejte se na místa, která vás v létě zaručeně zchladí Jakmile teploty na teploměru začnou atakovat třicítku, je nejvyšší čas opustit rozpálená betonová města a vydat se na výlet za přírodními krásami. Česká republika jich nabízí nespočet, a proto vám přinášíme tipy na místa, která ve žhavých letních dnech stoprocentně ochladí nejen vaše tělo, ale i mysl. Pak už je jen na vás, jestli si radši užijete pořádnou koupačku u vody, zalezete do podzemních jeskyní nebo se s partou přátel vypravíte na túru po hřebenech hor.
-
7 hacků, jak si vyladit letní koktejly k dokonalosti Léto je ideální čas na osvěžující koktejly – a letos bude hlavní hvězdou Gin & Tonic. Odborník na prémiové destiláty Samer Selbak radí, jak povýšit letní drinky o několik úrovní výš: od výběru správného ginu a toniku, přes práci s ledem a čerstvými ingrediencemi, až po zajímavé příběhy jednotlivých destilátů. Díky jeho tipům budou vaše letní koktejly chutnat ještě lépe a překvapí i zkušené milovníky míchaných drinků.
-
Gorenje se připojuje k fotbalové horečce. Stává se oficiálním partnerem FIFA Club World Cup 2025™ Společnost Gorenje, přední evropský výrobce domácích spotřebičů, s hrdostí oznamuje své oficiální partnerství s jednou z nejvýznamnějších sportovních událostí letošního roku – FIFA Club World Cup 2025™. Po úspěšné spolupráci s UEFA EURO 2024™ tak Gorenje potvrzuje svou dlouhodobou podporu vrcholového sportu a přibližuje sportovním fanouškům své hodnoty – smysl pro inovace, kvalitu i sdílenou vášeň pro fotbal.
-
ASUS představil zcela nový Zenbook A14 Minimalistický ultrapřenosný počítač Copilot+ PC s hmotností necelý 1 kg s povrchovou úpravou Ceraluminum, výdrží baterie až několik dní a výkonným procesorem Snapdragon řady X pro AI funkce.
Nový komentář
Komentáře
Zajímavý článek i smutný.
Díky za zajímavý článek
Děkuji
Smutný osud císařovny,moc pěkný článek.
chudinka
Moc pěkný a zajímavý článek, děkujeme
měla teda smutný konec, a tak mladá...
na tu dobu umět tolik jazyků , úžasné
Děkuji za zajímavý a hezky napsaný článek.

Pěkný článek.