Dítě průměrně udělá i 17 tisíc kroků denně, zatímco dospělý jen 10 tisíc kroků. |
Vývoj chodidel
O zdravém vývoji nohy se rozhoduje už krátce po početí dítěte. „Do 12. týdne těhotenství se vytváří základy pro zdravou nohu. Jestliže v tomto období nastávající matka onemocní infektem, kouří, pije alkohol, bere drogy a podobně, podepisuje se na celkovém zdraví dítěte, a tedy i na správném vývoji pohybového aparátu,“ upozorňuje MUDr. Marie Součková, primářka Lékařského podiatrického centra v Praze.
Další osud vývoje dětských nožiček máme přirozeně v rukou po narození. „Když se dítě narodí, má v nožičce jen dvě osifikační jádra. Pokud mu na tento chrupavčitý základ dáte botičku, už dopředu určíte, jak bude noha vypadat,“ naznačuje primářka Součková s tím, že v prvních měsících života bychom proto měli ponechat nožičkám prostor pro jejich přirozený vývoj. A to doslova.
Ponechte nožičkám svobodu
Velkou roli ve vývoji nohy dítěte hraje už oblékání novorozence a kojence. „Když mu dáte dupačky, které jsou v prostoru pro chodidlo příliš malé, nemůže natáhnout prstíčky, čímž mu bráníte v přirozeném růstu,“ vysvětluje lékařka a za velkou chybu považuje také předčasné obouvání miminek. Kojenec v botičkách možná vypadá roztomile, ale jeho chodidla trpí. Odborníci proto doporučují obout dítě až ve chvíli, kdy samostatně chodí. Pokud tedy zatím udělá jen pár samostatných krůčků a preferuje lezení po čtyřech, s výběrem botiček rozhodně vyčkejte.
„Dítě se narodilo, aby mělo přirozenou volnost nožičky, a ta mohla krásně růst. Když je obujete předčasně, nedostává se mu vjemů z prostředí prostřednictvím plosky. Doma jich totiž moc neposbírá, tam bývá vše rovné. Leda pokud byste neuklízeli a nechali je chodit přes hračky, měli doma různé povrchy, předložky a tak dále, pak nějaké stimuly má,“ nabádá primářka Součková a doporučuje děti často vyzouvat, aby mohly vnímat prostředí přímo ploskou chodidla. Jen tak mohou vyhodnotit terén a zafixovat si správné pohybové stereotypy a návyky.
Botičky po sourozenci?
„Každé dítě je jiné, takže si botu také jinak vyšlápne, byť by ji nosilo jen krátkodobě. Prvotně totiž botu vyšlápneme uvnitř, zatímco zvenku může vypadat jako nová. Pokud už má ale tato bota uvnitř určitý sklon, bude do tohoto sklonu tlačena i zdravá noha,“ upozorňuje podiatrička s tím, že nepomůže ani vyměnit prošlapanou vložku v botě. Ke změnám zakřivení a vnitřní struktury totiž dochází například i v opatku. Ano, i malé dítě, které toho zatím moc nenachodí, dokáže botičku vyšlápnout.
Jde se na nákup!
Pamatujte, že dětská noha není zmenšenou kopií nohy dospělého člověka. Liší se v řadě anatomických zvláštností, které je třeba respektovat.
- Noha batolete je úzká v patě a prstíčky se vějířkovitě rozšiřují. Proto musí být špička bot dostatečně prostorná, prstíčky nesmí být stlačovány.
- Respektujte také délku všech prstců. Boty zásadně vybírejte podle toho nejdelšího na noze, tedy ne jen podle palečku.
- Dětská noha se v průběhu dne, jak se svaly unaví, prodlouží o zhruba sedm milimetrů, rozšíří se o zhruba pět milimetrů. Proto je důležité zachovat v botě takzvaný nadměrek. Správně padnoucí bota by měla mít na délku před prsty volný prostor 12–15 milimetrů.
- Až se vypravíte pro první botičky, neřiďte se tím, že ráno je moudřejší večera. Zkoušejte boty v odpoledních hodinách, kdy je noha objemnější. Velikost také vybírejte podle delší a širší nohy.
- Nedejte na tvrzení, že když bota nepadne hned, tak se časem poddá. Bota musí sedět už při zkoušení, jinak noha trpí. A než by se stihla poddat, dítě z ní pravděpodobně vyroste.
- Noha nesmí být sešněrována natolik, aby se na ní vytvořily zářezy. Obouvejte děti tak, aby nedocházelo k uskřinutí nervově-cévního svazku. To samé platí i pro ponožky či podkolenky, i ty by měly být volné a neškrtit.
- Jdete vybírat dětské botičky? Víme, které zničí vašim potomkům nožičky!
Než se vydáte na nákup botiček, postavte dítě odpoledne na stůl a jeho nožičku obrýsujte na papír. Tento obrys vezměte s sebou a položte na něj vložku vyjmutou z vybrané botičky. Jen tak uvidíte, kolik prostoru dítě v botě bude mít. Ono samo totiž neřekne, že ho to někde tlačí, často také při zkoušení skrčí prstíky, což vás může zmást. Dětem do šesti let nožičku znovu přeměřujte každé dva až tři měsíce. |
Co obout na doma?
Čtěte také:
- Rozhodujete, zda bude vaše dítě žít! Velký rozhovor s odborníkem na dětské autosedačky
- Spadlo vám miminko? Primářka radí, kdy vyhledat lékaře
Nový komentář
Komentáře
Já jsem koupila dětem boty až potom, co opravdu začaly chodit. Do té doby měly jen ponožky. Na výběru bot jsem si dala hodně záležet. Četla jsem různé diskuze a články, například pěkný jsem našla na https://jsme.cz/ , kde je vše dobře vysvětleno, abych věděla, jak boty pro děti vybrat, protože jich je všude plno, ale ne všechny jsou vhodné.
Taky se připojuji. My jsme teď vybírali taky první botičky. Malá sotva začíná chodit, takže jsme vybírali jen nějaké na doma a na návštěvy. Přece jen už je zima a podlahy jsou studené. Nejdřív jsme dávali jen hrubé ponožky, ale v tom jí to hodně klouzalo. Vybrali jsme <a href="http://www.littleshoes.cz/detske-boty/capiki-tenisky-ruzove/">capáčky Capiki</a> ale ty jsou teď vážně jen na doma. Venku zatím jen sedí v kočárku, takže nějaké pevnější a teplejší budeme vybírat asi až na jaře.
Jojo, tak s tímto naprosto souhlasím. Výběr prvních botiček by se rozhodně neměl brát na lehkou váhu. My si například s výběrem prvních botiček lámali hlavu celkem dlouho, ale nakonec nám padly do oka dětské boty Superfit, tak jsme je našemu malému koupili a spokojenost. :-)
Jsem ráda, že jsem neudělala skoro nic špatně. Obuv teď hodně nechávám na synovi a musím říci, že spíše preferuje chodit naboso. Pokud už si vezme boty, většinou sáhne po těchto https://www.littleshoes.cz/detske-boty/baby-bare-shoes-io-acqua-ts/. Jsem ráda, že si může vybrat a že bude mít snad nožičky v pořádku.
Zvlášť dětem, který začnou chodit v zimě, je dobrý umožnit chůzi bosky, abychom jim poskytli zprostředkování vjemů prostřednicvím plosky
Super rady.