Bývávaly doby, kdy nastupovaly do školy i děti, kterým bylo šest až na podzim nebo dokonce v zimě. Zásadní změna nastala v sedmdesátých letech minulého století. Uskutečnila se reforma, jíž se říkalo vzdělávací, výuka se rázem stala náročnější – pamětníci jistě vzpomenou na množinovou matematickou euforii, a děti začaly mít ve škole problémy. Rodiče pak hledali možnosti, jak to zařídit, aby svoje potomky ještě o rok uchránili od stresů.

Odklad má pětina dětí
Děti mohou jít do školy o rok později, než by podle zákona měly. Tyto odklady školní docházky mají u nás v poslední době vzestupnou tendenci. Svědčí o tom statistická čísla: V roce 2000 mohlo jít o rok později do školy 22,4 procenta nově přijatých dětí, v roce 2006 už to bylo 23,1 procenta.

Kdo může dostat odklad
Poskytuje ho ředitel školy na doporučení dětského lékaře nebo pedagogicko-psychologické poradny. V každém případě ovšem předchází zápis dítěte do školy, který probíhá obvykle v době od 15. ledna do 15. února toho roku, ve kterém má dítě zahájit školní docházku.

P.S.: Jsou i výjimky – Jsou ovšem i děti, které jdou do školy ještě dříve, než je jim šest let. Statistiky uvádějí, že i takových přibývá. Zatímco ve školním roce 2000/01 jich bylo 0,7 procenta, v loňském roce se počet dětí, které šly do školy před svým šestým rokem zdvojnásobil.

Máte zkušenosti s odkladem školní docházky u svých dětí? Byl odklad dobrým nebo špatným rozhodnutím? Poslali byste svoje dítě do školy dřív než v šesti letech?

Reklama