bazén Křišťálová voda není krásná jen na pohled, ale zároveň nám zpříjemňuje koupání. Pro její udržení je ale nutné dodržovat přesně dané postupy. V závadné vodě se množí mikroorganismy a rostou řasy, které zanáší filtraci a mohou ohrozit i naše zdraví. Kromě mechanického čištění je rozumné sáhnout také po chemických prostředcích. V parných dnech jde o vítanou pomoc!

Na úklid není nikdy málo pomocníků

Začněme přímo od píky. Nejdůležitější při péči o bazén je bazén pravidelnost, se kterou musíme poctivě provádět všechny úkony. Na dně a stěnách bazénu se bohužel neustále vytváří nové a nové nánosy řas a nečistot, které je potřeba mechanicky odstraňovat, ať už bazénovým vysavačem nebo kartáči. S nečistotami plovoucími ve vodě si pak poradí výkonná filtrace a také skimmer. V souvislosti s údržbou bazénu je velmi důležité pravidelné měření pH, které by se mělo pohybovat ideálně mezi 6,8 a 7,6. Obecně je lepší, když je voda zásaditější, hodnota pH by však určitě neměla překročit 7,8! Stejně důležité je vymývat filtrační náplň - proudem vody vyčistit kartušovou vložku či propláchnout písek u filtrace pískové.

A nejdůležitější rada na závěr - nenechejte všechny povinnosti na svých bedrech! Muž i děti jsou vítaná pracovní síla a třeba takové měření pH na barevných papírcích je docela dobrá zábava.

Když je voda špinavá

Většina typů nepříjemně vypadajícího zabarvení vaší vody v bazénu je způsobena přítomností nežádoucích látek. Mohou to být minerály, řasy nebo organické zákaly. Nejvíce případů zakalení a škaredého zbarvení je způsobeno vysokou hladinou minerálů a zároveň příliš vysokým pH. Stejně tak ale můžete bojovat s přebytkem železa, které vaši vodu zabarvuje do hněda, nebo mědi, která naopak z modré vody udělá zelenou. V boji proti těmto neduhům musíte vždy mobilizovat vše, co máte v záloze. Nejdůležitější ovšem stále zůstává kvalitní filtrování, udržování správného pH a mechanické odstraňování nečistot.

Tip odborníka:

bazén „Dbejte také na vlastní hygienu a před vstupem do bazénu si očistěte nohy nebo ještě lépe - omyjte se v zahradní sprše. Předejdete tak zbytečnému zanášení špíny do vody a vzniku a růstu řas. Se zbytkem nám už musí pomoci chemické prostředky,“ vysvětluje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Praktické sady pro snadné použití

bazén Správně ošetřit bazén chemickými prostředky je opravdu umění. Jste zmatená a nechcete dopadnout jako pejsek s kočičkou, když vařili dort? Vyplatí se pořídit si celou sadu bazénové chemie, která je opatřena návodem a obsahuje přesné množství jednotlivých preparátů. Existují tak startovací sady, ve kterých najdete testy pH a koncentrace chloru, stejně jako přípravky na jejich regulaci, desinfekci zanesené vody v podobě chlorových tablet nebo speciální projasňovače. Do začátku se takový malý arzenál jistě hodí, navíc se nemusíte bát, že jste zapomněli na nějakou maličkost. Ve svém sortimentu je má například OBI.

Využijte ultrafialové paprsky světla

bazén UV lampy jsou alternativním řešením k bazénové chemii. UV lampa působí přímo na vodu, kterou desinfikuje. Pracuje na bázi ultrafialových paprsků světla, které pronikají vodou a také všemi buňkami živých mikroorganismů ve vodě, které tímto ničí. Přitom ale nijak nemění složení vody v bazénu, ani není nebezpečná pro člověka. Je velmi účinná v boji proti řasám, virům, bakteriím a plísním v bazénové vodě - stačí ji napojit na vaši filtraci a užívat si ušetřené peníze za chemické prostředky.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama