V otázkách intimní hygieny nemá jasno více než polovina českých žen

Podle průzkumu je s problematikou intimní hygieny s jistotou obeznámeno jen 36 % všech dotázaných, nadpoloviční většina žen v této problematice ale pořád tápe. Nejméně jasno ohledně otázek na intimní hygienu mají dívky ve věku 15–25 let, tam si svými znalosti není jisto 79 % všech dotázaných.

se1.jpg
 
Tyto odpovědi korespondují i s tím, jak moc si ženy z Česka myslí, že se o intimní hygieně dostatečně komunikuje. Většina si totiž tvrdí, že nikoli. U odpovědí přitom platilo, že čím nižší deklarovaná informovanost, tím nižší hodnocení míry komunikace. Nejvíce skeptické jsou v těchto případech nejmladší respondentky do 25 let. Pouze 20 % z nich považuje míru komunikace o intimní hygieně za dostatečnou. Tato věková kategorie se ale zároveň vymyká i v tom, odkud informace o problematice čerpá.  Na rozdíl od ostatních věkových skupin své informace častěji čerpají u kamarádek, rodiny, influencerů i na sociálních sítích obecně. Pokud jde například o zmíněné sociální sítě, u mladších dívek se staly jedním z nejoblíbenějších zdrojů informací vůbec a čerpá z nich 45 %, u věkové skupiny 26–40 let je to jen 16 %, u ještě starších žen je to pouhých 10 %. Všechny věkové kategorie se ale přesto shodnou na tom, že nejoblíbenějšími zdroji informací je gynekolog a (ne)překvapivě také internet, naopak další média jako je televize, rádio či časopisy zůstávají všechny pod 15 %.
 
Skutečný rozdíl mezi vulvou a vaginou zná jen 16 % žen

Téměř polovina českých žen si myslí, že běžná ženská intimní hygiena se týká vulvy i vagíny. Dalších 16 % otevřeně přiznává, že neví, jaký je mezi nimi rozdíl. Vulva a vagína jsou dvě rozdílné části a obě vyžadují i rozdílnou péči. Zatímco vagina (vnitřní pohlavní orgán) má samočistící funkci a žádná voda ani mýdlo do ní nepatří, což ví s jistotou jen 19 % žen a dívek, u vulvy je to s mytím naopak. Obyčejné mytí ale nestačí – hlavní je používat přípravky s pH 3,8, které jsou vytvořené na míru vaginální mikroflóře. Podle průzkumu ale používá speciální přípravky pro intimní hygienu jen 36 % dotázaných, dalších 28 % použije intimní gel alespoň občas. Nejdisciplinovanější v používání speciálních gelů či emulzí alespoň občas jsou ženy ženy ve věku 24–60 let. Ze všech dotázaných celkem ale 23 % k hygieně stále ještě používá stejný přípravek, jakým si myje i ostatní části těla. Problémem však je, že mycí přípravky na tělo jsou vytvořené na míru naší pokožce, která má pH 5,5. Takové přípravky narušují vaginální pH a mimo jiné tak vytváří příznivé prostředí pro bakterie a kvasinky. Kromě výběru správného gelu či emulze je ale také potřeba vědět, jak často hygienu provádět. V této oblasti platí, že škodí moc i málo péče. Vždy samozřejmě záleží na situaci, obecně je ale nejlepší intimní partie omývat jednou denně a ne častěji. S tímto výrokem však ve výzkumu značky sebamed nesouhlasila ani šestina všech dotázaných žen.

62b979a4bd87eobrazek.png
 
V dalších hygienických zásadách jsou ale Češky znalejší

S péčí o intimní partie kromě správného mytí souvisí i několik dalších hygienických návyků, díky kterým lze předcházet nepříjemným infekcím či podráždění v těchto oblastech. Značka sebamed ve svém výzkumu vybrala několik klíčových zásad a zjišťovala, jak jsou na tom české ženy s dalšími návyky. Zde se prokázalo, že osvěta například ohledně hygieny během menstruace či před nebo po sexu je na vzestupu. S tím, že v období menstruace by se hygienické potřeby měly měnit každé 2–4 hodiny, souhlasila téměř polovina ženy z Česka, dalších 32 % s tím souhlasilo alespoň částečně. Téměř stejně důležitá je pro ně i hygiena v intimních oblastech před i po sexu. Zde alespoň částečně souhlasila třetina respondentek.
 
Intimní hygiena (nejen) v létě aneb sprchování po každém koupání je nejčastější forma hygienické péče při návštěvě bazénu či koupaliště

Zdrojem kvasinkových infekcí i dalších nepříjemností jsou nejenom špatné nebo nedostatečné každodenní hygienické návyky, ale i bazény a koupaliště. Problémem však není samotné koupání, nýbrž to, jak se ženy chovají poté. Vlhká, teplá místa v podobě mokrých plavek jsou ideálním místem pro rozmnožování různých bakterií. Samy respondentky připustily, že pokud trpěly kvasinkovou infekcí nebo svěděním, pálením či jiným podrážděním intimních partií, bylo to nejčastěji v letních měsících. Těmto problémům však Češky umí poměrně dobře předcházet, 61 % z nich se totiž po každém vykoupání chodí sprchovat. Nejvíce důsledné jsou v tomto ohledu dívky ve věku 15–25 let, kde sprchování praktikuje 76 % z nich. Nejhůře jsou na tom naopak ženy ve věku 41–60 let, stále je to ale 56 %. Už tak důsledné ale ženy nejsou v dalších formách hygienické péče. V mokrých plavkách po koupání stále zůstává vice než polovina českých žen.
 
Celkově se tak zdá, že intimní hygienu mnoho českých žen zanedbává, o čemž svědčí například již zmíněných 64 % žen, které při sprchování nesahají výlučně nebo dokonce vůbec po speciálních přípravcích pro intimní hygieně, které jsou ale při péči o intimní partie klíčové. Příčinou může být nedostatečné proinformovanost napříč všemi věkovými kategorii, kterou samy respondentky přiznávají. Důsledkem však mnohdy nejsou jen různé infekce, záněty a další nepříjemnosti v oblasti intimních partií, ale také to, že se tato neznalost bude generačně dědit, pokud lze vzít v potaz, že informace od rodiny čerpá 22 % Češek a se snižující se věkovou hranicí počet ještě stoupá až na 46 %.

Reklama